Voda z rýže jako náhrada za aviváž: Prádlo je díky ní měkčí

Perte prádlo pomocí třech ingrediencí, které má doma ve spíži snad každý. Vaše ručníky a ložní prádlo budou čisté a svěží jako nikdy dříve.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každá správná hospodyňka dbá na to, aby její prádlo bylo nejen zářivě čisté, ale také voňavé a měkké. Většina lidí kupuje v drogérii drahé aviváže a prací prášky, a přitom stačí využít jen několik ingrediencí, které má doma každý a nestojí většinou ani polovinu. Ocet a jedlá soda jsou notoricky známé přípravky, které se k praní používají, ale slyšeli jste už někdy o praní prádla v rýžové vodě?  

Perte prádlo pomocí ingrediencí, které máte doma 

Načechrané a voňavé ručníky jsou snem každé hospodyňky. Díky použití rýžové vody při praní budou vaše ručníky stále jako nové, aniž byste museli utrácet za aviváž. Ručníky a ložní prádlo časem ztrácí svoji strukturu, ale ty vaše budou stále měkoučké a voňavé, jako kdybyste si je právě přivezli z obchodu. Trik s rýžovou vodou se používá hlavně v hotelích a větších domácnostech, kde je špinavého prádla vždy více než dost.  

Umístěte hrnek rýže do šatníku a vaše oblečení vydrží roky jako nové a vždy bude vonět jako čerstvě vyprané

Podle všeho můžete k praní prádla použít vodu z vařené rýže, ovšem rozhodně by měla být bez soli a dalšího koření. Další způsob, jak získat domácí přípravek na praní prádla, je jednoduché rozemletí dvou lžic rýže na prach. Ty pak dejte do sklenice vody a ponechte deset minut, následně prolijte přes sítko, abyste získali hladkou rýžovou kaši. Tu použijte k praní prádla spolu s jedlou sodou, octem a klasickým práškem na praní.  

rýže na lžíci iZdroj fotografie: Pexels

Jedlá soda, ocet a rýže umí zázraky 

Prádlo určené na vyprání pak vytřiďte dle barev, zamezíte tak jeho zbytečnému obarvení. Do bubnu pračky přidejte hrst jedlé sody a také rýžovou vodu. Stačí zhruba množství, které se vejde do víčka od aviváže. Do přihrádky na aviváž přidejte půl sklenice octa a dál už perte tak, jak jste zvyklí. Přidejte prací prášek a nastavte teplotu podle toho, jaké prádlo se chystáte prát.  

Až pračka vezme z přihrádky prací prášek, nalijte do ní zbytek rýžové vody. Rýžová voda prádlo skvěle zbavuje skvrn a zabraňuje také jejich pronikání do hloubky látek. Po praní prádla v octu a jedlé sodě za příměsi rýžové vody bude vaše prádlo měkoučké a čisté jako nikdy. Směs můžete samozřejmě použít při praní jakéhokoliv prádla, ovšem právě pro praní ručníků a ložního prádla se osvědčila nejvíce.

Jaké prací prostředky používáte vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články