Domácí aviváž, po které oblečení voní až do dalšího vyprání

Domácí aviváž je ekologickou a mnohem levnější variantou pro citlivé a šetrné praní. Stačí vám jen pár surovin a vaše prádlo bude vonět jako nikdy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Voňavé a čisté prádlo je vizitkou pořádné hospodyňky. Použití aviváže je pro takový účel nezbytné, ovšem cena těchto prostředků se šplhá do závratných výšin a kvalita navíc občas pokulhává. Málokdo ví, že většina aviváží je také schopná zničit pračku, jejich zbytky se usazují tam, kde nemají, a podporují tak vznik plísní a také omezují proudění vzduchu.  

Obyčejná aviváž není vždy vhodná 

Při výrobě aviváže se používají různé chemikálie a jiné konzervační látky, které způsobují alergie, proto není jejich použití vždy nejlepší volbou. Obyčejná aviváž se navíc nedá použít na všechny druhy tkanin. Například u outdoorového oblečení hrozí jeho znehodnocení, protože použitím aviváže přichází o schopnost odvádět vlhkost.  

Komerční aviváže tak kromě vůně a změkčení prádla umí napáchat také škody. Naštěstí je poměrně snadné se těmto rizikům vyhnout a vyrobit si vlastní aviváž, která neohrozí vaše oblečení ani vaši pračku, a přesto krásně voní. Možností, jak prát mnohem ekologičtěji a také levněji, je hned několik a je jen na vás, kterou si vyberete.  

K takovému účelu můžete využít všestranného pomocníka – ocet, který nechybí v žádné domácnosti. Spolu s jedlou sodou působí nejen jako univerzální čistič, ale také jako jemná a šetrná aviváž. Stačí smíchat jednu a půl lžičky jedlé sody, půl šálku octa a pár lžiček vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Ovšem pozor, tato metoda je zrádná v použití octa, který může poničit plastové a gumové součástky v pračce.   

iZdroj fotografie: Pexels

Oblíbený esenciální olej dodá prádlu vůni 

Mnohem lepší je využít k výrobě domácí aviváže následující suroviny:

  • půl šálku jedlé sody,
  • 20–30 kapek esenciálního oleje,
  • několik šálků hrubé mořské soli.

Takto vyrobený prostředek by měl být uzavřený ve vzduchotěsné nádobě. Na jeden prací cyklus pak postačí 2–3 lžíce směsi. Použít můžete také vodu s příměsí kyseliny citrónové a esenciálního oleje v poměru 220 ml vody na 40 g kyseliny a pár kapek oleje. Doma vyrobená aviváž je účinná, neohrožuje vaši pračku, a navíc voní často více než ta kupovaná. Oblečení si udrží krásnou vůni až do dalšího praní.

Do boje se statickou elektřinou

Někteří lidé používají při praní prádla aviváž, protože tak chtějí zabránit tomu, aby bylo prádlo zelektrizované. I tento problém lze snadno vyřešit doma vyrobeným přípravkem. Stačí do dávkovače v pračce přidat 2 lžíce glycerinu. Vyprané prádlo se vám bude lépe žehlit a podstatně se sníží jeho nabití statickou elektřinou. Vyřešit tento problém by měly také kuličky alobalu v pračce. Je to jednoduché a na statickou elektřinu v prádle přesto velmi účinné.

Jakou aviváž používáte vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články