Opatrnost je na místě: Časté používání aviváže a nízká teplota praní může snížit životnost pračky

Časté používání aviváže může být nešetrné k vaší pokožce, ale také k pračce. Vyvarujte se omylů při praní prádla.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kdo by nemiloval vůni čistě vypraného prádla? Automatická pračka nechybí v žádné domácnosti, je bez debat velkým přínosem a šetří spoustu času. Nejedná se o nejlevnější spotřebič, a tak je potřeba se o pračku starat, aby vydržela po několik let. Dávejte si ale pozor na aviváž, po níž prádlo sice omamně voní, ale zkracuje životnost spotřebiče.

Časté chyby při používání pračky

Praní prádla vypadá jako jednoduchý úkon, u kterého se ale často nevědomky dopouštíte chyb. Správné zacházení se spotřebičem je ale stěžejní k tomu, abyste měli prádlo stále voňavé a pračka vydržela výrazně déle.

Aviváž může prádlo poničit

Aviváž je používána na změkčení prádla a pro svou vůni. Je to ale jen zbytečná chemie navíc. Pokud vlastníte sušičku prádla a používáte ji, tak byste aviváž neměli používat vůbec, což uvádějí i výrobci sušiček. Důvodem je, že aviváž uvolňuje vlákna, která potom při procesu sušení zanášejí filtr a snižuje se tak kvalita látek. Aviváž také podporuje tvorbu plísně v celé pračce, ať už v bubnu, nádrži na aviváž, či na stěnách pračky. Plísně se poté uvolňují do vody, ve které se pere vaše prádlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na praní na nízké teploty

Nejčastější programy na pračce jsou na 30–40 °C . Je to teplota, která je často uváděná i na štítcích s oblečením. Tato teplota je ale ideální pro množení bakterií a plísní, které si libují ve vlhku a teplu. Abyste tomu předešli a bakterie účinně zlikvidovali, je potřeba alespoň jednou týdně vyprat na vyšší teplotu. Můžete vložit čisté utěrky a vyprat je na 60–90 °C . Takto vysoká teplota jim neublíží a spotřebič tak sterilizujete. Vhodné je i přilití octa, který působí silně antibakteriálně. Ten můžete přilít do nádobky na prací prášek nebo rovnou do bubnu.

Pračku není dobré přeplnit

Každá pračka má uvedeno, kolik kilogramů prádla dokáže pojmout. Tuto hranici nepřekračujte. Pokud totiž pračku ve snaze vyprat co největší množství prádla najednou naplníte přespříliš, prádlo se nevypere k vaší spokojenosti. Prací prášek se nedostane ke každému kousku oblečení, nedojde ke správnému propláchnutí a zbytky pracího prostředku zůstanou na prádle.

Rozdělení prádla dle barev

Prádlo, které se chystáte vyprat, byste vždy měli rozdělit na tmavé a světlé. Ideálně perte bílé prádlo úplně zvlášť, aby nedošlo k zažloutnutí látky. Tmavé oděvy otočte před praním naruby, oblečení si tak zachová svou tmavou barvu výrazně déle, aniž by došlo k vyblednutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se o pračku starat

Velmi často se stává, že prádlo už nemá takovou svěží vůni, na jakou jste bývali zvyklí, a je trochu zatuchlé. A to i přesto, že přidáváte prací prostředek, případně aviváž. Pokud nejste zvyklí pračku čistit v pravidelných intervalech, je to jeden ze signálů, který byste neměli podceňovat. Na čištění existuje mnoho přípravků, které jsou běžně k dostání. Jsou ve formě tablet, čisticích sáčků nebo tekuté a jejich použití je napsané na obalu. Pračku byste měli čistit po každých přibližně 4 cyklech praní.

Pračku ale velmi jednoduše vyčistíte i nechemickým způsobem. Výborně fungují ocet či jedlá soda. Do bubnu nalijte 400 ml octa, případně 2 balení jedné sody, a spusťte co nejdelší program s co nejvyšší teplotou. Po dokončení pracího procesu vyčistěte nečistoty houbičkou a vlhkým hadříkem. Tyto suroviny efektivně odstraňují vodní kámen, zbaví pračku nečistot, bakterií a zápachu, a navíc vychází velmi levně.

Jak se staráte o vaši pračku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články