Zašedlé prádlo bude opět sněhové bílé: Drahé prostředky nejsou potřeba, i obyčejní pomocníci dokážou zázraky

Bílé kousky oblečení vypadají skvěle, když jsou nové. Péče o ně je složitá, pokud chcete, aby si co nejdéle zachovaly svůj vzhled. Jakmile je párkrát vyperete, jsou zašedlé nebo zažloutlé.

Namáčení bílého prádla i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Málokteré oblečení vypadá současně zářivě, svěže, svůdně i elegantně jako bílé. Je jedno, zda jde o šaty, blejzr nebo kalhoty či tričko, v bílé budete pokaždé vypadat skvěle a trendy. Problémem ale je, že opravdu běloskvoucí tyto kousky nebývají dlouho. Je na nich hned vidět každá nečistota, v podpaží se udělají žluté fleky od potu a deodorantu nebo antiperspirantu. Praní je výzva, protože bílé oblečení se velmi snadno zapere.

Stačí snadný trik a bílá bude jako nová

Zabránit tomu, aby se zářivě bílé oblečení stalo po vyprání zašedlým nebo zažloutlým, lze ale jednoduše. Můžete vsadit na účinky bělidel a nejrůznějších chemických prostředků, které se dají pořídit v obchodech. K některým jemnějším materiálům ale nejsou příliš šetrné. Existují však vychytávky, díky kterým bude bílé prádlo jako nové i po vyprání. A nemusíte znovu běžet do obchodu, pomohou vám totiž produkty, které v domácnosti běžně máte po ruce.

1) Peroxid

Na zachování svěží bělosti prádla můžete použít běžný 3% peroxid vodíku. Stačí, když v umyvadle nebo lavoru připravíte roztok ze dvou litrů vody a jedné lžíce peroxidu. Pořádně ho rozmícháte a pak do něj vložíte bílé prádlo. Necháte ho namáčet asi půl hodiny a nakonec ho vyperete běžným způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Sůl

S nevzhlednými skvrnami na bílém oblečení si skvěle poradí obyčejná sůl. Do lavoru napusťte dva litry vody, přidejte 6 lžic soli a pořádně rozmíchejte. Pak přidejte prádlo a nechte ho v roztoku zhruba hodinu. Na závěr prádlo vyperte v pračce.

3) Mýdlo

V domácnostech se už moc nevyskytuje mýdlo na praní třeba s jelenem, ale na obnovu zašedlých nebo zažloutlých věcí ho oceníte. Prádlo pořádně potřete mýdlem, dejte ho do igelitového sáčku a pečlivě z něj vytlačte vzduch. Nechte ho v pytlíku nejméně hodinu, ale ideálně přes noc. Nakonec prádlo vyperte jako obvykle.

4) Citron

Se zažloutlým nebo zašedlým prádlem vám pomůže i citron nebo kyselina citronová. Napusťte do umyvadla asi dva litry teplé vody a rozmíchejte v ní lžíci kyseliny citronové nebo do ní nakrájejte plátky citronu. Namočte do roztoku prádlo na několik hodin a následně ho vyperte.

Bílé oblečení před a po iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Ocet

Ocet má v domácnosti širokospektrální využití a pomůže vám i se zašedlým bílým prádlem. Vydezinfikuje ho, změkčí a také vybělí. Navíc oblečení nemusíte před praním namáčet. Stačí, když namísto aviváže přilejete do pračky trochu octa. Nemusíte se bát, že pak prádlo bude po octu smrdět. Jakmile uschne, vůbec nic neucítíte.

6) Jedlá soda

Univerzálním pomocníkem v domácnosti je také jedlá soda. Hodí se na vaření, úklid i praní a pomůže i s bělením oblečení. Nečekejte ale, že zašedlé kousky zcela vybělí. Její účinek spočívá v tom, že dokáže udržet vybělené prádlo opravdu bílé. Postup je snadný. Do přihrádky na prací prášek nebo přímo do bubnu pračky nasypejte asi jednu lžíci sody a spusťte obvyklý program.

Jaké triky používáte na vybělení zašedlého bílého oblečení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články