Tipy pro čištění skvrn na plastových nádobách | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jídlo zbarvilo plastovou dózu. Dá se ještě zachránit? Paradoxně ji vyčistí další potraviny

Jídlo zbarvilo plastovou dózu. Dá se ještě zachránit? Paradoxně ji vyčistí další potraviny

Rajčatová omáčka v plastové nádobě může nadělat pěknou paseku. Obarvené nádobí však nemusí putovat hned do plastového odpadu. Lze ho vyčistit použitím několika triků.

plastova doza
Zdroj fotografie: iStock

Skvrny se obvykle objeví, když se nádoba naplněná rajčatovou omáčkou nebo třeba jinou potravinou, která pouští barvu, zahřívá v mikrovlnné troubě. Barvivo se zapeče do plastu a ten pak získá stejnou barvu jako jídlo v něm. Obyčejné mytí (v myčce či ručně) obvykle nepomáhá a barva dál drží jako přilepená. Toto je moment, kdy to někteří majitelé těchto pomocníků prostě vzdají a vyhodí nádobí do odpadu. Naštěstí není odstranění těchto skvrn tak složité, jak to na první pohled vypadá.

Vyčištění plastového nádobí octem

Bílý ocet je všelék na špínu a zápach v domácnosti. A jak ho použít? Smíchejte stejný díl vody a octa a tuto směs nalijte do znečištěné plastové nádoby. Nechte ji působit 2–3 hodiny. Zápach octa po zaschnutí zmizí. Dalším kouzelníkem v domácnosti je soda bikarbona. Vytvořte pastu smícháním dvou polévkových lžic jedlé sody s jednou lžící vody. Naneste ji na znečištěnou oblast a nechte 2–3 hodiny působit.

Citrón ocet a soda jako pomocníci při čištění
Zdroj fotografie: Freepik

Poté vše očistěte vlhkým hadříkem nebo houbou, umyjte nádobí jako obvykle a nechte ho uschnout. Pokud nemáte doma ocet nebo jedlou sodu, ale naopak najdete citron, zkuste ho. Jestliže je venku hezky slunečno, tím líp. Kombinace slunce a citronové šťávy vám totiž pomůže s odstraněním skvrn. Obarvenou oblast nádoby potřete citronovou šťávou a poté ji ponechte 1 až 2 dny venku na slunci. Špína zmizí.

Jednodušší to už snad ani být nemůže

Čištění touto metodou je tak snadné, že to zvládne úplně každý. Do nádoby dejte trochu saponátu a poté přidejte teplou vodu. Nakonec dovnitř vložte několik papírových ubrousků, nasaďte víko a 45 sekund až minutu nádobou silně protřepávejte. Poté směs vylijte a uvidíte, že špína i zabarvení budou pryč.

Poslední způsob není pro každého, jelikož přípravek na čištění je v tomto případě hodně specifický, ovšem o to účinnější. K ruce si stačí vzít prostředek určený na čištění zubních protéz. Je totiž velmi efektivní i v boji proti skvrnám na plastovém nádobí. Do nádoby nalijte teplou vodu, přidejte dvě tablety a nechte přes noc odpočinout. Nakonec nádobu důkladně umyjte a nechte uschnout.

Jak bojujete se zažranou špínou na plastovém nádobí vy?

Zdroj: BetterHomesAndGardens