Nejvhodnější psí plemena pro důchodce: Skvělými parťáky jsou kokršpaněl, čivava i pudl

Samotu nesnáší nikdo dobře a platí to obzvláště o seniorech. Ideálním společníkem je pro ně pes drobnější rasy s klidnou povahou, vybírat lze z řady plemen.

Pes leží ženě v klíně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pes je nejlepší přítel člověka. Pokud se člověk se svým psím mazlíčkem naladí na stejnou notu, je to přátelství, které je opravdové, věrné a často i dlouhotrvající. Zatímco jiné nároky na psa mají lidé v produktivním věku, kteří často bývají velmi aktivní a mají také děti, které se psovi věnují, jinak je tomu u seniorů. Ti potřebují často plemena spíše klidná a poslušná. Pes je nicméně skvělým parťákem v době osamění, ale také pro prohloubení aktivního života, například formou procházek.

Podle jakých parametrů vybírat plemeno

I když je pes často odrazem svého páníčka, jsou zkrátka predispozice, které se ani výchovou nedají vypudit. Starší občané by si proto měli volit plemena malého a středního vzrůstu s klidnou povahou. Nevhodná jsou plemena s agresivními sklony, o kterých jsme nedávno psali na adbz. Takoví psi jsou často velcí, dominantní a nesprávně zvoleným přístupem a výchovou mohou přerůst majiteli přes hlavu.

Každý senior by měl dobře zvážit své fyzické dovednosti a také to, co od psa očekává. Na základě těchto faktorů je dobré zvolit vyhovující plemeno. Často se starším lidem doporučuje pořídit si staršího psa, který je, na rozdíl od štěněte, již klidnější a nepotřebuje tolik pozornosti. Pes je také poměrně nákladnou záležitostí a velikost plemene společně s vyžadovanou aktivitou je v přímé úměře se spotřebovanými granulemi.

Klidná plemena vhodná pro seniory

Ať už zvolíte jakékoli plemeno, vždy je nutné se o zvíře pravidelně starat. To zahrnuje i péči o srst. O podomácku vyrobeném spreji jsme již informovali na adbz. Jakou péči ale vyžadují která plemena?

Pomeranian miluje krátké procházky

Tento pes je energický, sebevědomý a přátelský. Řadí se mezi velmi malá plemena s váhou do 4 kg. Jsou poslušní a vyžívají se ve venkovních aktivitách, ale bohatě jim stačí krátké procházky. Dožívají se až úctyhodných 16 let.

Pomeranian iZdroj fotografie: Piqsels
Pomeranian si vystačí s krátkými procházkami

Kokršpaněl je velký pohodář

Kokršpanělé jsou velmi učenliví, hraví a přátelští. Není problém je naučit řadu triků. Vyzařuje z nich pohoda, a pokud jim dopřejete alespoň základní pohyb v podobě procházky a věnujete jim svou pozornost, budou to ti nejlepší parťáci. O jejich delší srst je třeba více pečovat.

Kavalír King Charles španěl vyniká elegancí

Toto plemeno je pro mě ztělesněním roztomilosti, a jak uvádí i web StoryPoint, jedná se o plemeno velmi klidné. Tito pejsci si rozumí s každým bez rozdílu věku. Vyžadují časté kartáčování a čištění uší, jinak jsou ale hraví, poslušní a velmi kamarádští. S váhou 5–8 kg jsou ideální i do bytu. Typická je pro ně i vysoká inteligence a výcvik není náročný.

Kavalír king Charles španěl iZdroj fotografie: Piqsels
Kavalír king Charles španěl se řadí mezi plemena vlídná, inteligentní a kamarádská

Pudl vyžaduje pravidelnou úpravu srsti

Podle webu The Spruce Pets se pudli řadí mezi nejinteligentnější plemena vůbec. Jsou velmi loajální, společenští a rádi bývají středem pozornosti. Pudl je poměrně nenáročný na pohyb, což se ovšem nedá říci o úpravě srsti. Velkou výhodou je, že jejich srst nelíná, ale neustále roste, časté stříhání je proto nevyhnutelné. Pudlové jsou různě velcí podle typu a velikost kohoutku může proto být v rozmezí 28–60 cm.

Povaha čivavy vyžaduje pevné vedení

Čivava je velmi malé plemeno, ovšem svou velikost si kompenzuje značným sebevědomím. Tento velmi temperamentní, empatický a inteligentní pes miluje společnost a velmi špatně nese samotu. Svého páníčka bude bránit zuby nehty a vyžaduje hodně pozornosti.

Které plemeno je podle vás nejvhodnější pro důchodce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články