10 nejagresivnějších psích plemen: Mezi nezkrotné psy patří německý ovčák, staford i čivava

Už při pořizování psa byste měli přihlížet k jeho povaze a porovnat ji s tím, co hledáte. Každý pes jde zkrotit, u těchto 10 plemen je to ale výzva.

Agresivní pes i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Některá plemena psů mají od přírody větší sklony k agresi. I toto kritérium je nutné zvážit před pořízením domácího mazlíčka. Pokud sami cítíte, že nemáte na to být v roli tvrdého pána, a hledáte spíše kamaráda na mazlení a osvěžující procházky, je 10 plemen, která rovnou vymažte z pomyslného seznamu kandidátů.

Agresivní mohou být malá i velká plemena

Ač se agresivita očekává spíše od velkých „bojových plemen“, najdou se i psi malého vzrůstu, kteří jsou útoční.

  • Německý ovčák je naprosto typickým hlídacím psem a výtečným obráncem. Jeho případná agrese je ovšem dána zanedbáním ze strany páníčka. Má-li kvalitní výcvik a dostatek pozornosti, je tento pes výbornou volbou, a to i ve vztahu k dětem. Patří také mezi nejinteligentnější plemena.
  • Americký stafordšírský teriér patří mezi „bojová plemena“. I u tohoto psa je vše o výchově a disciplíně. Ač má zakořeněné agresivní vlohy, příkladnou výchovou a dostatkem věnovaného času se z něj stane poslušný miláček celé rodiny.
  • Čivava patří mezi nejmenší plemena, a proto by ji jen málokdo odhadoval jako agresora. Opak je ale pravdou. Přestože je to pes typicky chovaný v bytě, rozhodně to není přítulný mazlíček.
  • Rhodéský ridgeback je charakteristický pruhem srsti rostoucím v opačném směru. Pochází z Afriky, kde plnil funkci obránce před velkými predátory, jako jsou například lvi. Je také ale výtečným lovcem. Tvrdým drilem je možné jej vycvičit k obrazu svému.
  • Malorská doga je mohutný, silný a dobře stavěný pes původem ze Španělska. Byl využíván při býčích zápasech, ale také střežil majetek. Velmi rád hájí své teritorium a nesnese narušení osobního prostoru.
Čivava na trávě iZdroj fotografie: Piqsels
Čivava je z výčtu nejmenším plemenem, rovněž ale velmi dominantním
  • Argentinská doga má velmi temperamentní povahu. V dřívějších dobách se používala jako hlídač na plantážích v Americe. Řádným výcvikem z nich ale lze vychovat velmi poslušné psy. Pro svou povahu je jejich chov například ve Španělsku možný pouze s licencí a ve Velké Británii rovnou zakázán.
  • Kavkazský ovčák je velké plemeno, které výborně chrání objekty. S velikostí také souvisí velká síla.
  • Rotvajler se vybaví většině lidí v kontextu s agresí. Vyžadují nesmírně tvrdý výcvik a pevnou ruku. Chrání slabší členy smečky a nebojí se napadnout člověka ani zvíře.
  • Tosa inu je „bojový pes“ pocházející z Japonska. Pro jeho agresivní povahu je v několika zemích chov zakázán. Je ovšem výborným hlídačem.
  • Bulteriér má naprosto typický tvar lebky a je považován za nebezpečného. I jeho chov je v mnoha zemích omezen na licenci, nebo přímo zakázán. Jeho fixace na rodinu nemá obdoby a rád členy chrání. Rozhodně ale není vhodný k malým dětem.
Borderkolie

Od přírody neposlušní psi: Vlkodav, rotvajler i Jack Russell

Pes je nejlepší přítel člověka

Společnost se dělí na 2 tábory. Jedni preferují coby domácího mazlíčka kočku, druzí chtějí kamaráda, který je také poslechne. Aby pes poslouchal, musí ale svého pána respektovat. A právě „bojová plemena“ bývají často velmi dominantní a temperamentní. Nemáte-li tedy přirozený respekt a disciplínu, volte jiná plemena, která jsou tvárnější a přítulnější. V opačném případě by vám pes přerůstal přes hlavu a ani on by nebyl spokojený.

Velmi tvrdohlavý a energický pes si často z rodiny vybere jednoho člena, kterému projevuje zvláštní náklonnost a bere jej za svého vůdce. Projevem pak může být, kromě poslouchání na slovo, například i olíznutí ruky.

Jaké plemeno máte v oblibě?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články