Od přírody neposlušní psi: Nevychováte je, i když se budete snažit sebevíc
adbz.cz » Hobby » Od přírody neposlušní psi: Vlkodav, rotvajler i Jack Russell

Od přírody neposlušní psi: Vlkodav, rotvajler i Jack Russell

Všichni psi na světě si zaslouží hojnost lásky, stejně jako dostatek pozornosti od svých majitelů. Hlavně tehdy, když jsou to ještě štěňata. Výcvik je však nutností.

Borderkolie
Zdroj fotografie: Pixabay

Pravda, když přijde na poslušnost, jsou některá plemena tvrdohlavější. Může za to jak výchova, tak i jejich vlastní inteligence, nezávislost a sklony k rošťáctví. Z toho plyne, že jsou tito psi trochu více odolní vůči tréninku. Je třeba mít na paměti, že každý pes má svou vlastní osobnost, stejně jako genetické sklony. Hodně vlídnosti a pozornosti se tedy může dlouhodobě velmi vyplatit. Tito psi patří mezi nejméně poslušné. Stále jsou však milujícími společníky.

Border kolie

Jestli vás překvapuje vidět tady zrovna borderáka, má to dobrý důvod. Patří mezi nejinteligentnější plemena, jsou aktivní a mají prakticky nevyčerpatelnou zásobu energie. Právě to z nich ovšem dělá psy pro akci, rozhodně ne pejsky, kteří by vydrželi v klidu někde doma. Lidé si kolikrát kupují kolii spontánně pro milou povahu. Záhy však zjistí, že jim tento pes naprosto přerostl přes hlavu. Border kolie jsou totiž poslušné, jen když mají dost věcí na práci.

Irský vlkodav

Toto plemeno začalo jako válečný pes, který v bitvách strhával vojáky z koní. Stejně tak byli využíváni jako lovečtí psi pro lov velké a nebezpečné kořisti. Dnes jsou ceněni jako klidní a trpěliví rodinní psi. Říká se jim také jemní obři, jde o jednu z nejvyšších ras na světě. Právě kvůli tomu potřebují hodně času venku a dost vysoký plot. Jinak vám snadno utečou a většinu dne stráví proháněním sousedovic koček.

irský vlkodav
Zdroj fotografie: Pixabay

Jack Russell teriér

Tento druh psa si získal nepříjemnou reputaci. Malý a atleticky šlechtěný druh byl přímo navržen k lovu. Jsou to velcí pracanti, což vysvětluje jejich silný sklon k hrabání a také chytání malých zvířat. Pokud se z psa tohoto plemene nemá stát potížista, potřebuje častý výcvik a pevné vedení. Nejsou také moc vhodní pro rodiny s malými zvířaty, např. kočkami. Jakýkoli teriér je totiž bude nevyhnutelně vnímat jako kořist, takže je prakticky nemožné udržet je doma od sebe.

Rotvajler

Nejznámější jsou coby agresivní strážní psi, člověk by v nich hned nehledal vhodného psa pro celou rodinu. Jsou velmi inteligentní, mají šokující sílu a jemné srdce. Právě jejich síla a ochranné instinkty mohou ale nabrat nepříjemné obrátky, pokud je má v rukou nezkušený chovatel. Moc rádi se učí, je tedy trochu nefér nazvat je neposlušnými. Potřebují ovšem bez diskusí kontinuální trénink. Tak je možné jejich ochranářské sklony a teritorialitu dobře nasměrovat.

rotvajler u vody
Zdroj fotografie: Pixabay

Lakeland teriér

Jako ostatní teriéři je i tento smělý, energický a potřebuje hodně cvičení i pozornosti. Jsou to chytří psi, kteří se velmi snadno nudí. Výcvik je tedy potřeba v malých dávkách, které se budou pravidelně opakovat. Pokud se bude nudit štěně, začne opakovaně štěkat nebo hrabat. Pro majitele neuvyklé na citlivé psy to může být velký problém. Cvičte konzistentně, v pevném rytmu a od útlého věku. Jakmile to zvládnete, odměnou vám bude výborný psí společník.

Pyrenejský horský pes

Královský a silný pes byl původně cvičen na hlídání ovcí před predátory na horských vrcholcích plných sněhu. Dnes jde o velmi bdělé strážné psy s klidnou povahou. Jsou však velmi nezávislí, a kdykoli majitel neukáže sebevědomí, budou jeho autoritu zpochybňovat. Potřebujete si zkrátka získat jejich respekt, teprve poté budou vaše příkazy následovat. Jakmile se to však naučí, získali jste oddaného společníka až do konce života jednoho z vás.