Pokuta 50 000 Kč může postihnout kohokoliv, kdo má psa. Desetitisíce Čechů to schytají bez milosti

Pořízení pejska je radostnou událostí. Souvisí s ním ale také finanční výlohy, které jsou nevyhnutelné.

i Zdroj fotografie: CrashTrack / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pořídit si psa je velká událost. Získáte tak opravdového přítele na spoustu let, a jeho výběr by tak rozhodně neměl být rozmařilým momentálním nápadem, ale dlouhodobě pečlivě promyšleným činem. Ačkoli pes do vašeho života přinese mnoho radosti, nedílnou součástí jsou také finanční výlohy, které k tomu zkrátka patří. A rozhodně je dobré myslet na ně dříve, než dostanete tučnou pokutu, která se může vyšplhat až do desítek tisíc korun.

Čipování je povinné

Opatřit svého miláčka mikročipem je od ledna 2020 povinností pro všechny majitele, a to na základě novely veterinárního zákona, informuje web dTest. Zatímco před lety by vás neukázněnost přišla na 20 000 Kč, v dnešní době je postih již ve výši 50 000 Kč, což je částka, která už dokáže značně zahýbat rodinným rozpočtem. Mikročip zavádí veterinář, a to do 3 měsíců věku štěněte. Tento úkon je jednorázový, a v průběhu života psa se tak neopakuje. Stojí přibližně 800–1000 Kč včetně práce veterináře.

Ideální je spojit očipování psa s povinným očkováním proti vzteklině, říká web Dogsie. Bez čipu totiž ani to není platné, přestože je pes řádně očkován. Já jsem štěně nechala naočkovat a opatřit čipem ve 2 měsících a bylo to velmi rychlé a troufám si tvrdit, že i bezbolestné. „Čip funguje jako občanský průkaz a jeho hlavní funkcí je snadná identifikace pejska a dohledání páníčka v případě ztráty,“ říká asistentka veterináře slečna Eliška M. z Deštné.

Pozor i na další postihy

Finanční postih vás ale nemine i v případě, že vyhláška ve vaší obci upravuje zákaz uvázaní pejska na veřejném prostranství, například před obchodem, jak jsme na adbz psali. Tento úkaz je velmi častý a hrozí nebezpečí útoku psa a zranění. Také ale čtyřnozí kamarádi často takto čekají na své majitele dlouhou dobu v podmínkách, které nejsou vyhovující. Například ve velkém teple bez vody nebo naopak v mrazech.

Pes uvázaný na chodníku iZdroj fotografie: Freepik
Za pejska uvázaného na veřejném prostranství můžete v některých obcích dostat pokutu.

Na psa totiž stačí nevhodně sáhnout (i když s dobrým úmyslem) a neštěstí se semele během chvilky. Takové poplácání po hlavě většina z nich nesnáší, uvedli jsme na adbz.

V kolika měsících jste nechali psa očipovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články