Pejskařům hrozí tučné pokuty. Toto chování bylo doposud tolerováno, to se ale změní

Pes je nejlepší přítel člověka. Někdy vás ale může přijít i velmi draho, neznalost zákona a místních vyhlášek samozřejmě neomlouvá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psi patří mezi nejoblíbenější zvířata, která si lidé pořizují. Jsou skvělými společníky, vybízí k aktivnímu pobytu v přírodě, umějí výborně naslouchat a je s nimi spousta legrace. I já preferuji psy před kočkami, u kterých mi nesedí povaha. Pes vždy poslechne a stojí při vás. To se u kočky zkrátka nestane. Majitelé čtyřnohých mazlíčků by ale měli být na pozoru, protože často svým vlastním přičiněním čelí tučné pokutě.

Vyhlášku je nutné respektovat

Pes uvázaný před obchodem je bohužel jev, který není zdaleka ojedinělý. „Potkávám takové osamocené pejsky dnes a denně. Ti jen smutně koukají a často se hlasitě dožadují svých páníčků,“ říká paní Jana K. z Mladé Boleslavi. A štěkání je to nejmenší. I když můžete mít nejposlušnějšího pejska na světe, hrozí, že způsobí jinému psovi (či člověku) zranění, případně jej cizí pes napadne. O varovných signálech, které značí útok, jsme na adbz informovali již dříve. A nezřídka dochází také ke krádeži psů. Obzvláště těch čistokrevných.

Ačkoli to není ukotveno přímo v zákoně, spousta obcí vydala vyhlášku, která takovéto konání trestá. Web Deník uvádí příklad z Brna, kde je ve vyhlášce jasně stanoveno, že osoba, která psa doprovází na veřejném prostranství, jej musí mít stále pod dohledem. Takto uvázaný hafan může být městskou policií odvezen do útulku, za který zpětně zaplatí jeho majitel. A navíc mu hrozí i tučná pokuta, která se ovšem liší podle obce.

Pozor i na další finanční postihy

Web Lidovky varuje i před další pokutou, která hrozí vlastníkům psů. Až do výše 50 000 Kč můžete zaplatit, pokud nenecháte mazlíčka označit čipem. To je povinné již několik let, provádí se pouze jednou, a to do 3 měsíců věku štěněte. Tento úkon je bezbolestný a provádí jej veterinář. Zpravidla se vejdete do 1 000 Kč a ještě vám zbude na pamlsek.

pes u veterináře iZdroj fotografie: Piqsels
Povinnost očipovat psa je v platnosti od roku 2019.

O další hrozbě sankce jsme na adbz varovali nedávno. Pes bez vodítka, který zapříčiní dopravní nehodu či zranění cyklisty, přijde svého majitele draho. Ten bude muset zaplatit nejen škodu, ale dostane i pokutu až 100 000 Kč.

Jak reagujete na uvázané psy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články