Jak poznat, že se pes chystá zaútočit: Prozradí ho napjaté tělo, ocas i vztyčené uši

Psi jsou skvělí společníci, známí svou věrností a náklonností. V některých situacích však může pes vykazovat známky agrese a představovat nebezpečí pro své okolí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pes, který se chystá zaútočit, vykazuje některé varovné znaky, jichž si můžete všimnout a zareagovat na ně. Je dobré se s nimi dopředu seznámit, abyste nedělali zbytečně chyby, které by psa mohly ještě více vyprovokovat. Co nejčastěji můžete na agresivním psovi pozorovat a jak se z této potenciálně nebezpečné situace dostat bez úhony?

Řeč těla a postoj

Řeč těla může prozradit mnohé o emocionálním stavu zvířete. Agresivní psi často vykazují známky napětí a nepohodlí. Můžete tak zaznamenat, že má pes zježené chlupy a strnulé držení těla. Pokud s vámi udržuje intenzivní a dlouhodobý oční kontakt, může jít také o známku blížícího se útoku. Psi dále komunikují pomocí různých zvukových signálů, varováním v podobě vrčení naznačují, že se cítí ohrožení nebo v nekomfortní situaci.

Vyceněné zuby a zvednutý ocas

Cenění zubů je jasným znakem agrese. Zaznamenat můžete i vztyčené uši. Spolu s vrčením signalizuje, že pes je připraven situaci eskalovat, pokud jím vnímaná hrozba neustoupí. Psí ocas může také naznačovat jeho náladu. Když je ocas psa vysoko zvednutý a rovný, může to znamenat dominanci nebo agresi. Je však nezbytné vzít v úvahu kontext a individuální plemeno psa, protože nosnost ocasu se může lišit.

agresivní pes iZdroj fotografie: Freepik

Nadměrné štěkání 

Nepřetržité intenzivní štěkání, zvláště když je doprovázeno jinou agresivní řečí těla, může naznačovat zvýšený stav neklidu. Psi se mohou stát majetnickými a agresivními, když si hlídají jídlo, hračky nebo jiné cenné předměty. Nepřibližujte se tedy k věcem, které chrání, ani na ně nesahejte. Toto je důležité vysvětlit zejména dětem.

Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit

Jak se chovat před agresivním psem

Pokud pes už v minulosti vykazoval agresivní chování, je důležité k němu přistupovat opatrně a dávat pozor na potenciální spouštěče agresivity. Psi mohou cítit strach a úzkost, což může situaci dále eskalovat. Vyhněte se očnímu kontaktu, který pes vnímá jako výzvu nebo ohrožení. Tváří v tvář agresivnímu psovi je důležité zůstat co nejklidnější. Odvraťte pohled a tvařte se tak, abyste v něm pocit ohrožení nevzbuzovali.

Stůjte v klidu

Pokud narazíte na agresivního psa, odolejte nutkání utéct. Běh může spustit dravé instinkty psa a povzbudit ho, aby vás pronásledoval. Stůjte klidně s rukama po stranách. Hlasité zvuky nebo křik mohou psa polekat nebo ho ještě více vyprovokovat. Mluvte tiše a vyhýbejte se náhlým pohybům či zvýšené gestikulaci.

pes cení zuby iZdroj fotografie: Freepik

Pomalu odejděte pryč

Pokud vám to pes dovolí, aniž by jevil známky vzrůstající agrese, pomalu ze situace vycouvejte. Neotáčejte se ke psovi zády, stále si jej nechte ve svém periferním vidění. Pokud je to možné, použijte nějaký předmět (např. strom, tašku nebo kolo) k vytvoření fyzické bariéry mezi vámi a psem. Pokud se cítíte ohroženi nebo se na veřejném prostranství setkáte s agresivním psem, zavolejte na pomoc kolemjdoucí nebo obyvatele v okolí.

Jak byste se zachovali před agresivním psem vy?

Zdroj: Belnovosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články