Pozor: Majitelům psů hrozí pokuta 100 000 Kč. Týká se to i vás?
adbz.cz » Hobby » Pozor: Majitelům psů hrozí pokuta 100 000 Kč. Týká se to i vás?

Pozor: Majitelům psů hrozí pokuta 100 000 Kč. Týká se to i vás?

Vlastnit psa s sebou nese určitou zodpovědnost. Pokud nedodržujete tato pravidla, může vám být udělena pokuta ve výši sto tisíc korun.

venceni psa 2
Zdroj fotografie: Gerald England/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Psi jsou úžasní domácí mazlíčci, které si může zakoupit naprosto každý. Jejich pořízení s sebou však nese velkou zodpovědnost a každý, kdo tak učiní, by měl brát na vědomí několik důležitých pravidel. Pokud byste totiž byť jenom jedno z nich nedodrželi, mohla by vám být podle serveru iDnes udělena pokuta ve výši až sto tisíc korun. 

Porušení pravidel volného pohybu psů 

Pravděpodobně ta nejdůležitější pravidla se týkají volného pohybu psů. Pokud byste totiž svého mazlíčka pustili a on by nechtěně vniknul na pozemní komunikaci, přičemž by zavinil autonehodu nebo poranění cyklisty, museli byste veškeré škody zaplatit vy. Dále se tato situace trestá vysokými pokutami, které se mohou v některých případech vyšplhat až do výše sto tisíc korun. Raději proto v blízkosti silnice vždy používejte vodítko.

Pozor byste si měli dávat i před pouštěním psů v lese. V případě, že by totiž v dané oblasti měli myslivci honitbu a zvíře by zaběhlo tam, kam nemá, mají právo ho zastřelit. To však samozřejmě s důrazem na splnění zákonem daných podmínek. Neméně důležité je pak dle serveru Lidovky nechat psa očipovat, protože v opačném případě může být majiteli udělena pokuta až padesát tisíc korun – a pokud je nenaočkovaný, tak dalších dvacet tisíc korun. 

Pes ve vaně
Zdroj fotografie: Piqsels
Pokud váš pes není naočkovaný a očipovaný, hrozí vám vysoké pokuty

Nezapomínejte na přihlášení do evidence 

Dalším důležitým pravidlem, které by měl brát každý majitel psa na vědomí, je jeho přihlášení do evidence chovatelů psů. Tehdy vzniká povinnost platit každý rok poplatek vaší obci a příslušné úřady o něm mají povědomí. Pokud byste tak neučinili, může vám i v tomto případě hrozit pokuta do sto tisíc korun a v případě nezaplacení každoročního poplatku pokuta v trojnásobné výši stanovené částky. Na webu adbz jsme také psali, jak poznat, že se pes chystá zaútočit.