Černé výkaly nejsou normální: Sledujte barvu i konzistenci stolice vašeho psa. Můžete mu tím zachránit život

V zájmu zachování zdraví vašeho psa byste měli občas vyhodnotit kvalitu jeho stolice. Neobvyklá barva totiž poukazuje na skrytý zdravotní problém.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Informace související se psími výkaly vás pravděpodobně příliš nelákají, ovšem ty jsou na druhou stranu spolehlivým ukazatelem zdraví vašeho čtyřnohého přítele. Neměli byste proto jejich (občasné) sledování podceňovat. Jestliže chcete odlišit stolici zdravého psa od té, která značí nějaký skrytý problém, zaměřte se na 4 hlavní ukazatele – barvu, konzistenci, povlak a obsah. Exkrementy, jež vypovídají o dobrém zdravotním stavu zvířete, jsou o konzistenci plastelíny, bez povlaku a zlatohnědé až tmavě mahagonové barvy.

Čtyři ukazatele zdravého psa

U psích exkrementů byste měli obecně sledovat 4 charakteristiky, a sice konzistenci, obsah, povlak a barvu. První zmíněná by měla odpovídat dětské plastelíně, tedy stolice by měla být snadno tvarovatelná a ve formě válečků, na nichž jsou okem pozorovatelné malé štěrbiny. Jestliže má váš pes stolici řídkou, nebo naopak příliš hutnou, může to poukazovat na skrytý zdravotní problém (nejčastěji se jedná o dietní chybu, ale může se za tím skrývat i závažné onemocnění). Pokud by tento stav přetrvával, neváhejte navštívit veterináře.

Zdravý pes má rovněž stolici bez povlaku a bez viditelných příměsí (zbytků trávy, tkaniny, srsti, parazitů či krve). Co se týče obsahu, ten pravděpodobně svépomocí neanalyzujete. Kromě toho, co jste schopni zhodnotit vizuálně, je k němu nutný laboratorní rozbor. Někteří odborníci radí, abyste na veterinu zanesli „ukázkový vzorek“ exkrementu. Tedy z období, kdy se váš pes těší plnému zdraví – později se může porovnat se stolicí, o níž se domníváte, že poukazuje na nějaký zdravotní problém.

Zelená stolice předznamenává zánět

Všimli jste si u svého psa zelené stolice? Pokud se jedná o ojedinělý případ, může být na vině podrážděný žaludek v souvislosti s dietní chybou. Pes v takovém případě konzumuje trávu, která mu ho pomáhá uklidnit. Jestliže tento stav přetrvává, případně se vedle zelené stolice objeví ještě vodnatá, měli byste navštívit zvěrolékaře. Téměř jistě se jedná o závažnější zdravotní problém, který není dobré podceňovat. Namátkou může jít o: zánět trávicí soustavy, žlučové kameny, parazity nebo zahnívající zbytky zachycené ve střevech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravá stolice má hnědou barvu, polotuhou konzistenci a tvar válečku

Černé výkaly značí krvácení

Zaznamenáte-li bezprostředně poté, co se váš pes vyprázdní, jeho černou stolici, měli byste zpozornět. Tmavá barva naznačuje přítomnost krve, která se do stolice dostala v žaludku nebo tenkém střevě (červená barva stolice značí krvácení v tlustém střevě či v konečníku). Takřka v každém případě značí vážnější zdravotní problém. Může se jednat o projev helmintózy (napadení červi), parvovirózy (virová infekce, riziková je především pro malá štěňata), peptických vředů nebo hemoragické gastroenteritidy (důsledek zánětu žaludku a střev).  

Žlutá stolice značí problém s játry či slinivkou

Pokud jsou exkrementy vašeho psa žluté, může se jednat o zbarvení v důsledku konzumace potravy bohaté na karoteny, nebo – jestliže barva stolice přetrvává – o signalizaci vážného zdravotního problému. Žlutá barva poukazuje na špatnou funkci jater, poruchu funkce slinivky břišní či střevní infekce (např. salmonelóza). Vzácně je přechodnou fází k šedavě bílé stolici, kterou mají zvířata trpící vážnou poruchou funkce jater (pomalu jim selhávají) a slinivky břišní (včetně zhoubných nádorů těchto orgánů).

Jak jinak sledujete zdraví vašeho psa?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články