Jak ochránit černé prádlo před vyblednutím | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Aby černé prádlo zůstalo opravdu černé: Dopřejte mu lázeň z kávy, nebo si vytvořte vlastní fixátor

Aby černé prádlo zůstalo opravdu černé: Dopřejte mu lázeň z kávy, nebo si vytvořte vlastní fixátor

Blednutí černé barvy je realitou každého tmavého kousku oblečení ve vašem šatníku. Díky těmto pár jednoduchým trikům se šedivění lehce vyhnete.

vybledle cerne dziny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Každý z nás má ve skříni alespoň pár kousků černého prádla. Někdo jich má o něco víc, protože i myslí, že je méně náročné na praní než to bílé. Opak je ovšem pravdou. I tmavé ošacení je náchylné na barevné změny, hlavně tedy na vyblednutí. Nemusíte se ale ničeho bát. Existují způsoby, jak tomuto nepříjemnému jevu zabránit a udržet prádlo sytě černé po hodně dlouhou dobu.

Dbejte na pravidelnou údržbu

Na vzhled vypraného oblečení má obrovský vliv stav vaší pračky. Právě na černém prádle jsou totiž vidět všechny nečistoty a žmolky z předešlého praní. Spotřebič je tedy třeba pravidelně čistit. Vhodné je sáhnout po navlhčené houbičce na nádobí (nebo hadříku z mikrovláken) a důkladně s ní otřít prostor pod gumovým těsněním. V těchto místech se nachází nejvíce nepořádku, např. z vašich kapes.

Univerzální se vždy nehodí

Pokud se chcete nadále těšit stylovému sytě černému ošacení, pořiďte si speciální prací gely na tento typ prádla. Univerzální přípravky obsahují látky, které nepříznivě ovlivňují kvalitu tkaniny. Na vině jsou bělidla a další rozjasňující složky v nich obsažené. Gely mají navíc tu výhodu, že se oproti práškům lépe rozpouští a na oblečení nezanechají bílé skvrny.

Dejte šanci fixátorům barev

S udržením intenzivní černé barvy vám dále pomohou fixátoři. Ty si můžete buďto zakoupit v drogerii nebo je nahradit jednou z domácích alternativ. Stačí, když vybranou přísadu přidáte do bubnu pračky a spustíte ji tak, jak jste zvyklí. Zkusit tedy můžete:

  • 2-3 lžíce octa s troškou vody,
  • půl šálku jedlé sody,
  • několik polévkových lžic kuchyňské soli.
cerne pradlo pracka ruce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obětujte trochu ranní kávy

Černou dále zafixujete pomocí kávy. Postupujte následovně:

  1. Do vybrané větší nádoby nalijte vroucí vodu a přidejte trochu mletých kávových zrn.
  2. Do směsi ponořte na 30 minut vybledlé prádlo.
  3. Oblečení následovně vyperte v ruce s pomocí jemného čistícího prostředku.

Sušička není vždy výhrou

Na vyblednutí černého šatstva přidává také špatný způsob sušení. Vyhněte se jeho umísťování do sušičky a na venkovní sušák během slunečného dne. Vysoké teploty a přímé sluneční paprsky totiž prádlo vybělují. Sušte tedy:

  • na vzduchu,
  • ve stínu
  • a hlavně naruby.

Jaké další tipy pro zachování barvy prádla znáte?

Zdroj: TheSpruce