Většina z nás pere džíny špatně. Osvědčený postup čistíren zaručí, že vydrží až o 5 let déle

I když se může zdát, že na praní džínů nic není, opak je pravdou. Zcela základní chyby přitom dělá většina lidí a nevědomky si tak své oblečení ničí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Džíny jsou kousek oblečení, který má ve svém šatníku asi naprosto každý. Většina žen vlastní jak modré, tak černé nebo bílé džíny a chce, aby co nejdéle vypadaly jako nové. Džíny jsou totiž základem šatníku především proto, že jsou velmi univerzální. Můžete je nosit do práce, na posezení s přáteli, obléct je můžete ale i na nějakou důležitou schůzku, nebo na druhou stranu i na party. Proto je třeba o ně dobře pečovat, aby vám vydržely co nejdéle.

Kdy je vhodné prát džíny

Džíny můžete nosit i při práci na zahradě nebo při večerní procházce se psem. Opravdu asi neexistuje příležitost, při které byste si je nemohli obléct. Je proto jasné, že si asi začnete pokládat otázku, kdy je vhodné džíny vyprat. Mělo by to být po každém nošení? Nebo jednou týdně? Nebo postačí jednou měsíčně? Na tuto otázku ale neexistuje jedna správná odpověď. Názory jsou různé, odborníci se však shodují, že bez praní džíny vydrží i rok.

Existuje opravdu hodně názorů

Možná to bude znít bláznivě, ale návrháři se shodují, že čím déle budete džíny nosit, než je vyperete, tím dříve získají přesný tvar vašeho těla. Jiní doporučují vyprat je asi po deseti nošeních, což zní docela rozumně. Také se můžete setkat s názorem, že byste je měli prát, jakmile začnou nějak zapáchat. Pokud tedy ucítíte nepříjemný zápach, je na čase je vyprat.

Co byste rozhodně neměli dělat

V první řadě byste džíny nikdy neměli dávat do sušičky. Nechte je uschnout na vzduchu, protože to je ten nejbezpečnější způsob. Také byste neměli zapomínat na to, že by se měly prát ve studené vodě, obrátit je naruby a použít jemný prací prostředek. Díky tomu totiž materiál vydrží déle. Pokud si džíny nějak zašpiníte, nemusíte je ihned dávat do pračky. Postačí, když je omyjete trochou saponátu a vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možná jste už slyšeli o tom, že když ucítíte, že vaše džíny zapáchají, bude stačit, když je dáte do mrazáku a zápach zmizí. Jenže tato metoda opravdu nefunguje, džíny budou krásně studené, ale zápach to neodstraní. Nezapomínejte si džíny alespoň jednou za půl roku zkontrolovat a pokud bude potřeba, vyperte je. Snad vám budou dělat radost ještě nějakou dobu.

Jak často perete džíny vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články