Jak vyprat zimní bundu bez rizika poničení: Použijte tenisové míčky
adbz.cz » Hobby » Jak vyprat zimní bundu bez rizika poničení: Šikovnou pomůckou jsou tenisové míčky

Jak vyprat zimní bundu bez rizika poničení: Šikovnou pomůckou jsou tenisové míčky

Venku už je cítit jaro a teploty se jen málokdy dostanou k bodu mrazu. Nyní je nejvyšší čas vyprat zimní oblečení a uložit jej na příští sezónu. Takto bezpečně vyčistíte i péřovou bundu.

praní zimní bundy
Zdroj fotografie: iStock

Péřová zimní bunda je do chladného počasí nejpraktičtější a nejpohodlnější. Abyste prodloužili její životnost a udrželi ji ve skvělém stavu, je potřeba se o ni dobře starat. Největších chyb se lidé dopouštějí při praní péřového oblečení. Přesto nemusíte nutně vyhledávat čistírny, aby byly vaše kousky opět dokonale čisté. Díky tomuto triku zvládnete perfektně vyprat péřovou bundu i vy sami doma.

Připravte bundu na praní

Abyste péřové oblečení praním nepoškodili, je důležité dodržovat některá pravidla. Než vložíte bundu do pračky, zapněte všechny zipy a knoflíky. Pokud můžete, odstraňte veškeré doplňky, aby nedošlo k jejich poškození. Jakmile máte hotovo, obraťte bundu tak, že vnitřní strana bude venku a naopak. Takto připravenou bundu vložte do pračky.

Jak bezpečně bundu vyprat

Riziku poničení se vyhnete tím, že zvolíte jen krátký prací cyklus. Doporučuje se použít raději tekuté prací prostředky namísto pracího prášku, který se při krátkém programu může hůře rozpouštět. V důsledku toho by se přilepil na prachové peří a zhoršil kvalitu vašeho oblečení. Vyhněte se přidávání aviváže, která může zanechat na bundě nevzhledné skvrny.

praní péřové bundy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vaše pračka nabízí možnost studeného praní, využijte toho a bundu takto vyperte. Nechte alespoň třikrát až čtyřikrát vymáchat, aby se vyplavily veškeré nečistoty. Pro zachování původního nadýchaného tvaru peří vložte do bubnu tři tenisové míčky nebo speciální míčky do pračky. Tak zabráníte usazování prachového peří.

Jak sušit zimní bundu

Správný postup sušení je stejně důležitý jako správný proces praní. Jakmile bundu z pračky vyjmete, převraťte ji na správnou stranu a rozepněte všechny zipy i knoflíky. Sušit můžete péřové oblečení buď pomocí sušičky, nebo tím, že ji rozložíte na sušák. V žádném případě však bundu nesmíte během schnutí zavěsit. Vždy ji položte na sušák ve vodorovné poloze a nechte přirozeně uschnout. 

Pro praní zimního oblečení si raději zvolte slunečné a teplé počasí, kdy vám bude venku co nejlépe schnout. Není dobré urychlovat schnoucí proces umělým zdrojem tepla, protože byste mohli oblečení snadno poškodit. Pokud chcete přece jen schnutí trochu uspíšit, čas od času bundu pořádně protřepejte a rozložte zpět na sušák.

Jak prát a sušit zimní bundu