Co dělat při napadení psem: Utéct není řešení. Pomůže se schoulit

Ačkoli bereme psa jako nejlepšího přítele člověka, pořád je v něm kus divočiny. Může tak být lidem kolem sebe i velmi nebezpečný, pokud je agresivní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak si v takovém případě počínat, radí behaviorista. A rozhodně není řešením utéct, tím totiž celou situaci jen zkomplikujete. Agresivita a útok mohou být způsobeny různými faktory. Špatným zacházením, nemocí, životem v neustálém pocitu nebezpečí a ohrožení. Pak není nic zvláštního, když psi přes veškerou výchovu podlehnou svým instinktům. Případně mohou být agresivní už od přírody a nikdo s tím nic neudělal. Jak tedy při napadení psem postupovat?

Útěk není řešení

Útok psa málokdy nastane podle nějakého plánu. Zpravidla jde o náhlou situaci, kdy se agresivní pes vymkne nedbalému majiteli, a vy máte na reakci jen několik málo vteřin. Bohužel prakticky nikdy nelze předvídat, kdy na nás pes zaútočí a odkud. Nejkritičtějším bodem je proto zachovat si chladnou hlavu. Jakmile si ovšem zapamatujete několik pravidel, máte mnohem větší šanci, že zareagujete skutečně správně. Tyto postupy vám mohou ušetřit ošklivá zranění, nebo rovnou zachránit život.

Co (ne)dělat, když váš pes startuje na ostatní psy. Odnaučit ho tomuto chování není tak těžké, jak se může zdát

Postup při kontaktu s agresivním psem

Michal Dąbrowski se psímu chování věnuje prakticky denně, a to dlouhodobě. Shromáždil proto několik univerzálních rad, jak v této situaci postupovat.

  • Neutíkejte pryč. Pes bude tento projev brát jako signál k tomu vás pronásledovat. Navíc je rychlejší a neutečete mu.
  • Negestikulujte, nekřičte, nedávejte obecně najevo svoje emoce. To je způsob, jak psa povzbudit k dalším útokům a dorážení.
  • To samé platí pro jízdu na kole nebo běh. Jakmile na vás v takové situaci začne zvíře dorážet, zastavte, i když vám instinkt radí opak. Opět jde totiž jen o podnět k dalším útokům.
  • Jestli běží pes vaším směrem, je nejlepší taktikou postavit se mu čelem, případně trochu diagonálně. Také se k němu lehce nakloňte. Ruce nechte podél těla, jen mírně odtažené.
iZdroj fotografie: Pixabay

Přímý kontakt se zuby a drápy

Dojde-li na kousnutí, nesmíte se psem bojovat, protože tím útoky ještě zesílí. Pokud vás pes povalí na zem, dostaňte se co nejrychleji do polohy „želvy“. Potřebujete se přikrčit, vytáhnout nohy nahoru a hlavu schovat mezi kolena. Pamatujte si základní skutečnost, že pes útočí tehdy, když se bojí. Když mu něco přestane poskytovat podněty, nemá moc důvodů se tím dále zabývat. Jestli proti vám stojí a teprve vyhrožuje, můžete konfliktu předejít.

Je-li to jen trochu možné, opusťte pomalu scénu. Žádné běhání ani rychlé pohyby. Nejlepší je najít předmět, který můžete hodit někam bokem. Tak lze odlákat pozornost psa a získat výhodu, minimálně trochu čas. Vyhněte se přímému očnímu kontaktu, berou ho jako výhružku. Pomalu napřáhněte ruku, nechte psa, ať ji očichá. S trochou štěstí vás pak nebude brát jako hrozbu.

Jaké máte zkušenosti s agresivními psy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články