Domácí aviváž i pro alergiky: Ingredience máte doma, jen je smíchat
adbz.cz » Hobby » Domácí aviváž vhodná i pro alergiky: K prádlu stačí přidat 4 lžíce, její účinek je silnější než u běžných změkčovačů

Domácí aviváž vhodná i pro alergiky: K prádlu stačí přidat 4 lžíce, její účinek je silnější než u běžných změkčovačů

Změkčovač tkanin je velmi důležitý pomocník v domácnosti. Pokud však za něj nechcete utrácet, můžete si jej vyrobit z několika obyčejných ingrediencí.

domaci avivaz lzice
Zdroj fotografie: iStock

Změkčovač tkanin patří mezi základní prostředky, které by neměly chybět ve vaší domácnosti. Jeho funkcí je zejména zachovávání měkkosti povlečení, ručníků a vesměs všech dalších kusů prádla, které perete. V poslední době se však stále častěji objevují zmínky o tom, jak je tento výrobek nebezpečný, protože má škodlivé dopady na lidské zdraví – ano, některé komerční druhy skutečně mohou způsobovat alergie a další kožní problémy. Proto se níže můžete podívat na domácí změkčovač tkanin, který vám ulehčí mnoho práce. 

Změkčovač tkanin v domácnosti

Komerční změkčovače tkanin často obsahují škodliviny, alergenní látky a syntetické vůně, které mohou podráždit vaši kůži a vést k alergickým reakcím těla. Je proto důležité, abyste vždy volili takový výrobek, který vás nijak neohrožuje. Abyste si však byli stoprocentně jistí, můžete si jej také vyrobit sami doma, a to smícháním několika obyčejných ingrediencí, které již pravděpodobně máte ve svém domově. Budete potřebovat následující: 

  • 200 mililitrů teplé vody
  • 800 mililitrů organického jablečného octa
  • 100 gramů jedlé sody
  • 20 kapek esenciálního oleje (podle toho, jaký preferujete)

Jakmile získáte všechny potřebné ingredience, připravte si několik nádob, rukavice a chvíli vašeho času. Příprava domácího změkčovače tkanin je sice jednoduchá, ale raději se snažte dodržovat hygienická doporučení, aby se vám nic nestalo – často se stává, že se některé ingredience vylijí na zem nebo na oblečení. Rozhodně proto nepodceňujte tyto silné prostředky a buďte připraveni. Níže najdete postup, jak si vyrobit vlastní změkčovač tkanin. 

Postup pro přípravu změkčovače tkanin:

  • Nejprve si připravte plastovou nádobu a přidejte do ní vodu, jablečný ocet a jedlou sodu. Všechny ingredience smíchejte a nechte alespoň hodinu stát, aby se z nich stala jednolitá hmota – během této doby probíhá mezi jednotlivými složkami chemická reakce, která vede k výrobě změkčovadla.
  • Jakmile uplyne stanovená doba, nalijte směs do skleněné nádoby, přidejte esenciální olej a vše pořádně promíchejte. Poté nádobu uzavřete a očistěte od případných skvrn či uniklých kapek.
  • A máte hotovo, váš změkčovač je připraven!
jedla soda
Zdroj fotografie: Pixabay

Množství na jedno praní

Před použitím vašeho vlastního změkčovače tkanin nezapomeňte vždy protřepat nádobu. Co se týče množství, postačí vám 4 polévkové lžíce směsi na jedno praní. Jakmile tento užitečný domácí prostředek vyzkoušíte, budete překvapeni, jak dobře funguje. Jeho účinky jsou mnohem silnější než v případě běžného komerčního změkčovadla, a to aniž by obsahoval jakékoliv škodliviny nebo alergeny. Jedná se proto také o užitečný prostředek, který můžete použít k praní kojeneckého a dětského oblečení nebo doplňků.