Agresivního psa není nutné utrácet. Tedy pod podmínkou, že se mu majitel začne naplno věnovat

Množící se útoky agresivních psů na lidi vyvolávají otázky ohledně kvalifikace majitelů, kteří nebezpečná plemena chovají. Podle expertů by to neměl být každý.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Neposlušní psi, kteří se bez vodítka pohybují po sídlištích, jsou velkým rizikem. V bezpečí před nimi nejsou jak dospělí, tak zejména děti. V Česku se ročně odehrají řádově stovky případů, kdy agresivní jedinci napadli člověka. Jako nejnebezpečnější útočníci jsou vnímána bojová plemena – pitbulteriéři, stafordi, dobrmani, vlčáci nebo rotvajleři. Podle odborníků na výcvik a psychologii psů by nebylo od věci, kdyby se v tuzemsku zpřísnila pravidla pro chov náročnějších plemen.

Chovatelé by měli mít speciální průkaz

Pokud je pes nevychovaný, může za to jeho majitel. Jenže i nejnebezpečnější plemeno si může pořídit každý. Psí psycholožka Dana Navrátilová by v případě chovatelů nebezpečných plemen rázně přitvrdila. „Určitě ano. Jsem pro zpřísnění chovatelství úplně všech těchto plemen. Celkově aby lidi, kteří si chtějí pořídit pejska, o tom něco zhruba věděli,“ řekla serveru Extra. Podle ní by měli mít nějaký průkaz potvrzující kvalifikaci, jako je třeba řidičský nebo zbrojní průkaz.

Přestože všeobecně jsou za agresivní plemena považování pitbulteriéři nebo rotvajleři, podle odborníků je to složitější. Podle předsedy výcvikové komise Českého kynologického svazu Theodora Krajčího obecně bývají agresivní třeba jezevčíci. „Nicméně když jezevčík kousne, tak máte dvě dírky. Když kousne rotvajler, tak už je to daleko horší,“ podotkl Krajčí. Dodal, že záleží na krevní linii psa, nikoliv plemeni. V případě pracovních psů bývá prý agresivita dokonce vítaná. Musí být ale výhradně kontrolovaná, nikoli impulsivní.

Utracení agresivního psa není běžné

Strach veřejnosti z agresivity nezvladatelných psů neustále narůstá. Olej do ohně přilil i nedávný případ rotvajlerů, kteří v Holýšově zaútočili a těžce zranili devítiletou dívku. Obecné mínění, že takoví jedinci bývají automaticky utraceni, je ale mylné. Podle psích expertů existuje šance na jejich převýchovu. Podle nich je vždy na vině neodbornost majitele psa. Pokud by se zvíře dostalo do dobrých rukou a byla mu poskytnuta odborná pomoc, je převýchova reálná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Případné utracení psů, kteří napadli člověka, je totiž zapeklitý problém. „Je možné, že k některým případům došlo, ovšem je to složitější. Protože veterinář podle zákona nesmí utratit zdravého psa,“ řekl serveru šéf kynologické komise. „Jestliže potom ten pes nemá, kdo by ho měl a jak by ho zabezpečil, a je přímo nebezpečný – tak není to úplně dobré, ale utracení je asi vysvobození pro všechny,“ dodal Krajčí. Klíčovou roli hraje stupeň agresivity zvířete a jeho věk.

Na veřejnosti jen s náhubkem a na vodítku

Odborníci upozorňují současně na to, že s převýchovou agresivních psů na sebe člověk bere velkou zodpovědnost. Všechny případné škody jsou totiž jeho vinou. Pokud je někdo ochoten riziko převýchovy podstoupit, musí vědět, jak na to. „Měl by s ním chodit na veřejnosti s náhubkem, mít ho zabezpečeného, vysvětlit, aby na něj lidi nesahali. Když ho pustí po zahradě, tak by měl být na té zahradě také, aby kdyby náhodou útočil, aby mu vysvětlil, že nechce, aby napadal,“ vysvětlil Krajčí.

Co si myslíte o zpřísnění podmínek pro chov nebezpečných plemen?

Zdroj: Extra
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články