Nejdražším psím plemenem v roce 2023 je tibetská doga
adbz.cz » Hobby » Nejdražší psí plemena roku 2023: Československý vlčák stojí i přes milion, částka za tibetského mastifa se šplhá až k desítkám milionů

Nejdražší psí plemena roku 2023: Československý vlčák stojí i přes milion, částka za tibetského mastifa se šplhá až k desítkám milionů

Cena, za kterou je možné si nového čtyřnohého mazlíčka pořídit, se odvíjí od mnoha faktorů. Tato plemena jsou však bezesporu těmi nejdražšími, která jsou na trhu k dostání.

Tibetská doga černá
Zdroj fotografie: Freepik

Každý majitel psa ví, že péče o toto zvíře není rozhodně nejlevnější záležitost. Kromě pravidelného dokupování vhodného žrádla a veterinární péče mají někteří navíc další výdaje, které jejich chov prodražují. Kromě budoucích nákladů se různí také pořizovací cena psů. Z útulku nebo nelegálního chovu jsou psi zdaleka nejlevnější, jinak tomu je v případě chovných stanic. Podle vzácnosti, schopností nebo rodokmenu pak cena dosahuje téměř astronomických výšin.

Tibetský mastif

Jedná se o starobylé plemeno původem z Číny a Nepálu. Šlechtěno bylo především k ochraně stáda před vlky a dalšími predátory, kteří by jej mohli napadnout. Řadí se také mezi největší a nejobjemnější plemena. V Číně je jejich vlastnictví dodnes symbolem vysokého společenského postavení, protože jejich cena se pohybuje od 45 000 Kč až do desítek milionů.

Československý vlčák

Pokud toužíte po čistokrevném štěněti tohoto vlku podobného psa, pak si připravte opravdu velkou sumu. Počátek jejich šlechtění se datuje k roku 1955, kdy se křížili němečtí ovčáci s karpatskými vlky. Účelem bylo stvořit plemeno, které bude inteligentní jako německý ovčák, ale smečkovým chováním se bude blížit vlkům. Cena za jeho pořízení začíná na několika stovkách tisíc a sahá až k milionu korun.

ceskoslovensky vlcak pes
Zdroj fotografie: Pixabay
Československý vlčák patří mezi nejdražší plemena

Samojed

Toto prastaré sibiřské plemeno připomínající na první pohled ledního medvěda bylo vyšlechtěno pro tahání saní. Je velmi vytrvalý a silný, ale péče o něj včetně pořizovacích nákladů je skutečně nákladná. Za čistokrevné štěně zaplatíte několik desítek, dokonce až stovek tisíc korun. Rozdíl je především v tom, na jak kvalitní chovnou stanici narazíte.

Lvíček

Dalším plemenem, jehož pořizovací cena překračuje statisíce, je lvíček. V 70. letech 20. století hrozilo jejich vyhynutí a tehdy se zařadili mezi opravdu vzácná plemena. Často jsou svými majiteli prezentováni na výstavách a soutěžích. Navzdory své vzácnosti se těší velmi dobrému zdraví a dožívají se dokonce až 15 let.

Čau–čau

Tento pes patří mezi nejstarší a nejvzácnější plemena na světě a je původem z Číny. I jeho pořizovací cena se nezřídka vyšplhá k šesticifernému číslu. Tím to však zdaleka nekončí. Bohužel je toto plemeno náchylné ke spoustě zdravotních problémů, jejichž léčba se vám může velmi prodražit. Tyto tvrdohlavce je navíc těžké vytrénovat, a tak je jejich chov doporučován jen zkušeným majitelům.

cau cau pes
Zdroj fotografie: Pixabay
Čau–čau je jedno z nejstarších a nejvzácnějších psích plemen

Azavak

Jinak zvaný také jako azavžský chrt je vyšlechtěný především k lovu. Vyznačuje se velmi štíhlou stavbou těla a útlým pasem. Je velmi vzácný a pořizovací cena za jedno štěně začíná na stovkách tisíců korun. Jedná se o velmi vytrvalé běžce a vynikající lovce. Při běhu dokáží vyvinout rychlost až 60 km za hodinu. Dožívají se však pouze 10–12 let.