Zbavte se jílku jedním šmahem. Tato metoda zabere jen 5 minut
adbz.cz » Hobby » Jak zlikvidovat úporný jílek: Na mechanické odstranění je největší spoleh, někdy ale pomůže mulč

Jak zlikvidovat úporný jílek: Na mechanické odstranění je největší spoleh, někdy ale pomůže mulč

Ochraňte své záhony před prorůstajícím plevelem a zajistěte si bohatou úrodu. Jílek vytrvalý snadno odstraníte i bez chemických postřiků pomocí tohoto jednoduchého triku.

vysoka trava jilek
Zdroj fotografie: Rasbak / Creative Commons / CC BY-SA

Jílek vytrvalý u nás patří mezi nejrozšířenější traviny. Nejčastěji slouží jako krmivo pro chovná zvířata, jakmile se ale objeví na vašich záhonech, musíte se jej co nejdříve zbavit. Tento plevel má opravdu silné a hluboké kořeny, které dokáží potrápit téměř každého zahradníka. Naštěstí existují jednoduché metody, jak se tohoto plevele snadno a účinně zbavit.

Zbavte se plevele

Tato travina stejně jako jiné druhy plevele je obzvlášť velkou hrozbou, pokud se objeví v blízkosti pěstovaných rostlin. Svou přítomností ubírá místo jiným rostlinám a nepustí k nim ani sluneční paprsky. Pokud necháte své záhony zarůst tímto plevelem, můžete se s budoucí úrodou rovnou rozloučit.

Jejich rychle rostoucí kořenový systém odstraňování jen tím víc ztěžuje. Půda kvůli jílku rychle ztrácí své nutriční vlastnosti, postupně vysychá, a dokonce může být neplodnou. Navíc se v trsech této traviny vyskytují různé druhy hmyzu, které mohou na vaší zahradě napáchat další škody. Mnohem snazší je své záhony preventivně před jejím výskytem ošetřit než pak likvidovat její silné trsy.

jilek vytrvaly
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak se plevele snadno zbavit

Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak rozrůstající se plevel rychle zlikvidovat, je postupně jej ručně ze záhonů vytrhat. Důležité však je, abyste ze země odstranili také celý kořenový systém. Pokud se vám to nepodaří, rostlina opět brzy vyroste. Záhon následně dobře zryjte a všechny traviny vyjměte a spalte. Jen tak předejdete jejich dalšímu rozšiřování.

Pomůže vám mulčování

Tento trik dokáže preventivně vaše záhony před rozrůstáním plevele ochránit. Na jaře byste měli záhon posypat silnou vrstvou mulčovací směsi. Stejně tak byste měli mulčem obsypat všechny rostliny, které mají velmi jemný kořenový systém. Využít k tomuto účelu lze spadané listí nebo slámu. Jakmile se plevelných rostlin zbavíte, přidejte vrstvu mulče do záhonu a zabraňte tak dalšímu růstu nežádoucích druhů.

K odstranění plevelných rostlin vám dobře poslouží také různé postřiky. Vyrobit si je můžete i bez chemie pomocí přírodních surovin nebo ingrediencí z vaší kuchyně. Přesto buďte s jejich používáním velmi opatrní. Zvláště ve velké blízkosti vámi pěstovaných rostlin byste mohli omylem napáchat více škody než užitku.

Jak se zbavit plevele bez chemie