Plevelu se dá zbavit přirozeně a ještě dřív, než vůbec začne růst. Je to ale potřeba udělat už teď

Plevel se přirozeně objevuje na každé zahradě. Výhodou je, že se s ním dá bojovat přírodní cestou. A právě na jaře je ideální s tím začít.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Plevel je velkým nepřítelem všech zahrad, a přestože se jej nedá zbavit úplně, je možné minimálně korigovat jeho růst. Ve specializovaných prodejnách je k dostání velká spousta chemických přípravků, herbicidů, které vás zbaví plevele a invazních rostlin. Ovšem dá se s nimi bojovat i přírodní cestou, která je šetrnější a často i levnější. Prevence je velmi důležitá, a proto je potřeba začít plevel řešit ještě dříve, než začne obrůstat všechny kouty zahrady. Právě na jaře je tedy ideální čas.

Jak se zbavit plevele přirozenou cestou

Pletí je pro některé zasloužená relaxační činnost, u které si mohou odpočinout, pro jiné ale představuje nejhorší noční můru. Proč si tedy práci neulehčit?

Jedlá soda vás plevele zbaví

Tato metoda je velmi efektivní na odstranění plevele z dlažebních kostek. Všechny spáry, kde plevel může prorůstat, zasypte jedlou sodou. Optimální je sodu použít ještě předtím, než plevel vyroste, tedy teď na jaře, kdy se příroda probouzí. Jedlou sodou lze zlikvidovat i již rostoucí plevel. Ten vytrhejte a místa posypte sodou, aby se nadále neobjevoval.

Octová voda a saponát jsou nepřekonatelné

Využití octové vody se zdaleka nevztahuje pouze na úklid domácnosti, má své využití i na zahradě. Dejte do rozprašovače ocet společně s vodou a pár kapkami saponátu na nádobí. Tímto postříkejte plevel. Stejně tak účinná je i sůl, kterou můžete přidat jako další složku roztoku.

Použití jedlé sody na hubení plevele iZdroj fotografie: Depositphotos

Se solí buďte ale obezřetní a použijte ji pouze v místech, kde nemáte okrasné keře a rostliny, případně plodiny, těm by sůl spíše uškodila. Hodí se ale na spáry mezi dlažebními kostkami a kolem obrubníků. Vlivem soli, octu a saponátu plevel odumře a jde pak velmi jednoduše vytáhnout.

Alkohol plevel a invazivní rostliny zneškodní

Použití alkoholu na zahradě je sice poněkud netradiční, ale na plevel funguje bravurně. Promíchejte asi 50 ml alkoholu se 2 šálky vody, případně opět přidejte pár kapek saponátu, a rozprašovačem postříkejte nežádoucí plevel. Tento způsob je obzvláště účinný na plevel rostoucí na slunci, alkohol se odpaří a rostlina vyschne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kukuřičný šrot je výbornou prevencí

Kukuřičná lepková moučka alias šrot je vlastně odpad vznikající při zpracovávání kukuřice a používá se jako krmivo pro drůbež. Zabraňuje klíčení semen a její největší výhodou je to, že je možné ji použít i do záhonů s většími rostlinami.

Mulčování na plevel také pomáhá

Mulčování je ekologický způsob, jak se zbavit plevele, a navíc dodá půdě potřebné živiny a vláhu, mulč totiž pomáhá zadržovat vodu. Plevel potřebuje ke svému růstu slunce, a pokud jej nemá, jednoduše neporoste. Zkuste použít kopřivu nebo zbytky trávy na zakrytí míst, kde se plevel objevuje, a případně vrstvy obnovujte dle potřeby.

Jaký přírodní způsob se vám na hubení plevele osvědčil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články