Proč vás kočka všude pronásleduje a jak toto chování vysvětlují odborníci

Pokud se váš obvykle svéhlavý a nepředvídatelný chlupatý mazlíček chová velmi neobvykle, existuje pro to řada snadných vysvětlení. Většina nezavdává důvod k obavám.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kočky jsou velmi zábavnými domácími mazlíčky. Díky nezávislosti, paličatosti a jistému druhu flegmatismu jsou fascinující. Někoho může přivádět k šílenství, že nereagují na povely jako psi. Nevycvičíte je, nepohladíte a nebudete se s nimi mazlit, pokud samy nebudou chtít. Někdy se však i kočky chovají s ohledem na jejich svéhlavost nestandardně. Projevují svou náklonost tak, že se od majitele nehnou ani na krok a všude jej následují.

Existuje řada důvodů, proč se od vás nehne

Držet se u pána je spíše projevem psí věrnosti. Existuje ale několik vysvětlení, proč i tak nezávislá stvoření, jako jsou kočky, se chovají k člověku velmi vstřícně. Mohou se svým majitelem mít silné pouto, chránit si své teritorium, očekávají krmení, dostanou se do prostorů, kam normálně nesmějí, případně si myslí, že si s člověkem budou hrát. Nebo je ten důvod mnohem prozaičtější a jsou jen zvědavé. Možností je však více.

Bezdomovci

Hodně přítulné a věrné jsou ke svým pánům kočky bez domova, které byly zachráněné před nástrahami ulice. Bývají často i velmi mazlivé a není neobvyklé, že se od člověka nehnou na krok.

Koťata

Kočky mají dobrou paměť. Pokud ji majitel vychovává od narození a tráví s ní hodně času, logicky s ním bude mít silné pouto a všude jej bude následovat. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že svého pána vnímají jako rodiče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konzervativní

Kočky jsou velmi citlivé na změny, což v nich může vyvolat pocit nejistoty. Pokud vás náhle začnou následovat, možná to způsobila právě nějaká velká změna, jako je narození dítěte, stěhování nebo úmrtí v rodině. Když jsou po vašem boku, cítí se bezpečně.

Pozorovatelé

Když se kočka ještě nerozhodla, zda její rodina je důvěryhodná, může pak majitele všude doprovázet. Jednoduše jej pozoruje a zkoumá. Potřebuje více času na vybudování vztahu.

Úzkostné

Možná se od člověka kočka nehne na krok a bude mu dělat společnost i v posteli, protože je úzkostná. Stává se to, když majitelé dlouho nebyli doma a kočka zažívá takzvanou separační úzkost. Pro kočky, které jsou zvyklé na každodenní společnost člověka, může být docela šok, pokud pána delší dobu nevidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hračičky

Život domácí kočky může být dost jednotvárný. Když se nudí a nemá co dělat, pronásledování majitele kamkoli se hne může být pro kočku zábavnou hrou.

Společnice

Doby, kdy lidé chovali kočky kvůli tomu, aby se postaraly o havěť v domě, jsou dávno pryč. Dnešní kočky jsou stále více socializované, zejména některá plemena. Takže jsou rády ve společnosti lidí. Když si jich dlouho nevšímáte, může se vám připomenout právě tím, že vás bude všude doprovázet.

Zdroj: GreatPetCare

Jakou zkušenost máte s chováním koček?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Rodiče hasili požár domu. Mezitím jejich 2letý chlapeček vběhl do plamenů, aby se pokusil zachránit své štěně
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování