Péče o kočky, aby se dožily vysokého věku. Chovatelé vyzdvihují stravu, veterináře nebo péči o zuby

Kočky jsou velmi vhodným domácím mazlíčkem, a pokud jim věnujete dostatek péče, můžete si jejich přítomnosti užívat opravdu dlouhé roky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se řekne domácí mazlíček, lidé se vesměs dělí na 2 tábory. Zatímco první skupinu okamžitě napadne pes jako poslušný nejlepší přítel, který navíc chrání své teritorium a lidi v něm žijící, druhá část se přiklání ke kočkám. Kočky jsou povahově velmi specifické a ne každému jejich charakterové rysy imponují. Pro mě je ovšem kočka příjemnější, nebojím se jich, a pokud zrovna nemá náladu, respektuji to. Každý má na výkyv nálady nárok, a to i domácí mazlíček. Jak ale kočkám prodloužit život, aby s námi byly co možná nejdéle?

Kočka, nebo kocour?

Pokud o pořízení nového člena rodiny uvažujete, jistě si pokládáte otázku, zda je lepší kocour, nebo kočka. Záleží, co od zvířete očekáváte. Web SvětemZvířat uvádí, že kocouři mají více energie a neustále vymýšlejí nové hry. Pokud jste tedy akční typ, rozhodně se vyplatí pořídit domů parťáka. Oproti tomu kočky vynikají v chytání myší a potkanů, trápí-li vás tento problém, je kočka rozhodně přínosnější.

Aby kočka pochopila, že něco provedla, je potřeba jí „vynadat správně“. Rozhodně by se neměla bít

Kočky bývají ale mnohem více náladové, a pokud zrovna nemají svůj den, nic na světe je nepřesvědčí, aby se s vámi přišly pomazlit. „Já mám kočku i kocoura. Zatímco o kočce vůbec nevím, ta je pořád někde venku a nosí trofeje, kocour se drží doma a jen by jedl,“ píše náš čtenář pan Jan K. z Prostějova. Domácího mazlíčka ale pozorně sledujte, ať už máte kočku či kocoura. Pokud vám olizuje obličej, může to značit náklonnost, snahu o poutání pozornosti, žádost o pamlsek, ale také nemoc, jak jsme na adbz informovali.

Vaše péče prodlouží kočce život

Kočky se průměrně dožívají 13–17 let, píše web PetMD. Stejně jako u lidí či jiných zvířat je to ovšem údaj orientační, a tak se některá kočka může dožít i více než 20 let, k čemuž rozhodně přispěje správná péče. Jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje zdraví kočky, je jejich strava. Ta by měla být kvalitní, bohatá na vitamíny a minerální látky a mastné kyseliny. Naopak by neměla obsahovat vysoké procento soli, konzervantů, dochucovadel, barviv a geneticky modifikovaných potravin. Kočka ocení jak mokré, tak suché krmivo.

Kočka jí z misky iZdroj fotografie: Piqsels
Pro dlouhověkost je nesmírně důležitá kvalita stravy

I když máte mazlíčka pokročilejšího věku, není důvod přestávat s hrátkami, které kočky milují i jako senioři. Důležitá je také pravidelná návštěva zvěrolékaře, a to i preventivní, která může odhalit nemoc či chorobu již v počátečním stádiu, a podle toho nasadit léčbu, která život zvířete prodlouží. Mnoho majitelů koček podceňuje péči o chrup, a dělá velkou chybu. I zubní kámen je živnou půdou pro bakterie a zanícená dáseň je bolestivá a nebezpečná. Bakterie se mohou dostat dál do těla a způsobit tak poškození důležitých orgánů.

Psi a kočky se mohou přátelit

Všeobecně převládá názor, že rodina musí mít buďto psa, nebo kočku. Pokud ovšem vybíráte psa s rozvahou, je možné užívat si přítomnosti obou zvířat. Jak jsme na adbz psali, je 7 velmi klidných plemen, která se s kočkami snesou bez potíží. Domácí mazlíček má pozitivní stav na lidskou psychiku, proto pokud jste si jistí, že se o něj dokážete řádně a zodpovědně postarat, určitě s jeho pořízením neváhejte.

Jak se snažíte prodloužit život své kočky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články