Nevinný zvyk, který je však pro kočky extrémně nebezpečný. Jak je odnaučit, že kradou „naše“ jídlo?

Spousta majitelů koček si klade otázku, jak ji odnaučit krást jídlo. Existuje několik způsobů k dosažení tohoto cíle. Hlavní je nalézt příčinu toho, proč to vlastně dělá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kočky jsou roztomilí a svéhlaví domácí mazlíčci, kteří vás dokážou nejen potěšit, ale také pořádně naštvat. Třeba tím, že občas ukradnou jídlo. Pokud takovou kočku máte, neděste se, protože to není nic neobvyklého. Je ale logické, že si tohle nepřejete. Už jenom proto, že lidské jídlo není pro zvířata zrovna ideální. Pokuste se ji to odnaučit a zamyslete se nad tím, proč to vlastně dělá.

Kradou lidské jídlo, protože mají hlad

Jednou z příčin, proč kočky kradou jídlo, je, že prostě mají hlad. Mají totiž celkem malé žaludky. Normálně by se měly krmit dvakrát denně, což by jim mělo stačit. Je třeba však mít na mysli, že pokud by žily ve volné přírodě, uloví si potravu kdykoli se jim zachce. Možná, že porce, které jim dáváte, jsou příliš malé, nevýživné anebo je nekrmíte dost často.

Malé porce jsou pro kočky lepší. Ale během dne to může být nepraktické, protože chodíte do práce. Řešením by mohla být takzvaná puzzle krmítka. Nejenže poskytnou kočkám rozumné dávky krmení, ale také je zabaví. Nebudou si pak ladnými kroky vyšlapovat po kuchyňské lince a ládovat se zbytky.

Jsou nevychované a rozmazlené

Další z důvodů, proč kočky kradou jídlo, je prozaický. Prostě jste je tak vychovali. Zvykly si, že jim u stolu dáváte lidské jídlo. Odolat jejich úžasným velkým očím se dá jen obtížně. Jenže když svého domácího mazlíčka krmíte během oběda svým jídlem, dáváte mu tím najevo, že je to tak v pořádku. Dokonce kočku povzbudíte, že si může vzít jídlo, které se někde jen tak povaluje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak není divu, že rozmazlené kočky vyskočí na stůl nebo kuchyňskou linku, aby si jídlo dopřály. K tomu připočtěte, že jsou kočky společenské a zvědavé. Všechno rády zkoumají a také ochutnávají. Takže je logické, že je zajímá stůl a vaše jídlo. Pokud už jste je na toto chování navykli, pouhé peskování nebude stačit. Musíte jejich chování přímo korigovat.

Koření i cukr je pro kočky nebezpečím

Podle veterinářů může lidské jídlo kočkám způsobit zdravotní problémy. Zatímco lidé jsou všežravci, kočky jsou masožravci. I když ze stolu ukradne rybu nebo řízek, koření jako je sůl a pepř, kterým lidé své pokrmy dochucují, není pro kočky zdravé. Stejně tak čokoláda, cukr, cibule nebo česnek. A možná vás překvapí, že navzdory stereotypům není pro kočky ideální ani mléko. Špatně ho tráví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože jsou kočky chytré a mají skvělé instinkty, nespoléhejte na to, že samy vědí, co je pro ně dobré. Odnaučit je krást jídlo budete muset vy sami. Zakažte kočce lezení na kuchyňskou linku a stůl. Vytvořte jí alternativu, která pro ni bude zábavnější. Třeba vertikální police nebo stromy, které se dají koupit v obchodech. Odrazujte ji od toho, aby lezla po stole a lince.

Buďte důslední a nekrmte kočku u stolu

Jakmile usednete ke stolu, nikdo kočce nesmí jídlo dát, i když bude valit kukadla sebevíc. Musí pochopit, že má vlastní jídlo. V kuchyni to bude chtít větší pořádek. Nenechávejte nikde odložené jídlo, protože pak nebude mít co ukrást a postupně přestane na linku lézt. Zajistěte, aby měla kočka dost zábavy a hraček. Pak ji stůl nebude lákat. Pokud krade jídlo, protože má hlad, přejděte na jiné výživnější krmivo.

Jak řešíte, že kočka krade vaše jídlo?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Při stavbě kadibudky narazil na železnou truhlu. Obsahem byl natolik zaskočen, že se o něj musel podělit se světem
Události247.cz
Události247.cz
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
V největších zvonech světa se ukrývá magická síla. Jeden nepřátelé raději zlikvidovali