Některé potraviny mohou kočku zabít, vyhněte se jim
adbz.cz » Hobby » Běžné potraviny, které jsou pro kočku toxické a ohrožují jí na zdraví i životě

Běžné potraviny, které jsou pro kočku toxické a ohrožují jí na zdraví i životě

Také dopřáváte svým mazlíčkům úlitby od stolu? Pak se přesvědčte, že jim nechtěně neubližujete. Máme pro vás seznam potravin nevhodných pro kočky.

kocka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Trávicí systém koček je značně citlivý – a není divu. Vyvinul se totiž pro velmi specifickou stravu, kterou však v našich domácnostech dostávají jen zřídkakdy. Zažívací obtíže tak bývají u domácích mazlíčků na denním pořádku, ovšem leckdy mohou být důsledky nesprávně nastavené diety i mnohem horší. A co by do ní za žádných okolností nemělo patřit?

Nepodléhejte mýtům, laktóza je zakázána

O tom, že řada koček netoleruje laktózu, se dnes už všeobecně ví. Na misku s mlékem tedy mohou zapomenout, přesto jim však řada nedostatečně poučených chovatelů nabízí smetanu nebo dokonce sýry. Obojí jim však dokáže uškodit úplně stejně. A obdobně jsou na tom tuky. Tady ovšem platí, že v rozumné míře je kočkám dopřát lze. Pokud to však s nimi přeženeme, hrozí jim pankreatitida (zánětlivé onemocnění slinivky břišní).

kocka jidlo
Zdroj fotografie: Pixabay

Pozor na to, co vaše kočka pije

Také vám ráda nakukuje do pohárků a skleniček? Zpozorněte. Velmi nebezpečný je pro ni zejména alkohol, ale dobře jejímu zažívání neudělají ani nápoje obsahující kofein. Zapovězena je i čokoláda (nejenom v tekutém stavu) a veškeré potraviny s xylitolem alias březovým cukrem, což je dnes velmi oblíbené sladidlo vyznavačů fitness a sugarfree životního stylu. Mimochodem – tato skupina potravin není vhodná ani pro psy a další domácí mazlíčky.

Jak je to se zeleninou a pečivem?

Jedlou sodu, prášek do pečiva a droždí rozhodně jako součást kočičí stravy nelze doporučit (dráždí zažívání). Zakázáno je tak jakékoliv pečivo včetně chleba. Z dalších běžných potravin patří mezi ty nepovolené i cibule a česnek (včetně jejich příbuzných jako je pórek či pažitka) a samozřejmě také hrozny a rozinky. Ty by neměli konzumovat ani psi kvůli riziku selhání ledvin, jež může nastat už po pozření několika bobulí.

kocka jidlo granule
Zdroj fotografie: Pixabay

BARF pro kočky? Ano, ale opatrně

Většina vtipů o kočkách je založena na jejich interakci s rybami. Ale i když ta vaše pozoruje domácí akvárium s velkou zaujatostí, syrové ryby jí raději nedopřávejte. Obsahují totiž (kvůli kontaminaci v oceánech) thiamin, rtuť a další nebezpečné látky. Jedinou výjimkou je tuňák, toho v malém množství připravit můžete. A pozor dejte i na muškátový oříšek a další koření v nadměrné koncentraci – včetně soli. Ani to totiž kočkám nesvědčí (muškátovému oříšku se pro jistotu vyhněte úplně).

Zdroj: JaksonGalaxy