Nejčastější příčiny zvracení bílé pěny u koček | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Pokud vaše kočka zvrací bílou pěnu, zaměřte se na detaily. Může jít o banalitu, i o smrtelné onemocnění

Pokud vaše kočka zvrací bílou pěnu, zaměřte se na detaily. Může jít o banalitu, i o smrtelné onemocnění

Zvracení bílé pěny zažil snad každý majitel tohoto vznešeného zvířete. Je však potřeba mít se na pozoru a nezanedbat zdravotní stav vaší kočky.

kocici zvratky
Zdroj fotografie: iStock

Začala vaše kočka zvracet bílou pěnu a vy nemůžete přijít na to proč? Odpovědí na tuto otázku existuje několik. Může se jednat o poruchu trávení, syndrom dráždivého tračníku, problém spojený s chlupy, gastritida atd. Důležité je všímat si i dalších příznaků, které vám napoví při určování příčiny. Nejlépe ovšem uděláte, pokud svého mazlíčka vezmete co nejdříve k veterináři.

Mytí se občas nevyplácí

Každý ví, že se kočky často olizují, aby se udržely čisté a bez parazitů. Při této činnosti ovšem nevyhnutelně spolknou poměrně velké množství vlastních chlupů. Ve většině případů srst odejde společně se stolicí, ale občas se tak nestane a začne se hromadit v trávícím traktu. Zvíře pak nekontrolovatelně zvrací bílou pěnu plnou chlupů. Tomuto nepříjemnému problému můžete předejít častějším vyčesáváním nebo speciálními doplňky stravy.

Když zapomenete na krmení

Vyzvracení bílé (někdy i žluté) pěny může být způsobeno také špatným trávením. Pokud vaše kočka vynechá jídlo nebo ji nakrmíte pozdě, může v jejím žaludku dojít ke zvýšené tvorbě žaludečních kyselin, což vede ke zvracení. V tomto případě vám veterinář doporučí vhodnou dietu.

Pozor na syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku (známý také pod zkratkou IBS) je velice závažné onemocnění, které se projevuje zvracením a bolestivými průjmy. Jeho příčinou nejčastěji bývá nějaká potravinová intolerance. Nemusíte se ovšem ničeho bát. I v tomto případě veterinář přijde s takovým způsobem léčby, který vaši kočku opět postaví na nohy.

kocka veterinarni vysetreni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kontrolujte, co váš mazlíček jí

Pokud si vaše kočka pochutná na něčem, na čem by neměla, může si přivodit zánět žaludku neboli gastritidu. K tomu dochází, když se do žaludku dostanou látky, které tento orgán není schopen strávit. Projevuje se zvracením bílé pěny s příměsí krve nebo žluče. Na kočce si dále můžete všímat letargie a depresivních stavů.

Na vině je jaterní onemocnění

Vyzvrácení bílé pěny může být také spojeno s chorobami jater. Pro ty jsou typické také tyto příznaky:

 • nechuť k jídlu,
 • nažloutlá bělma očí a dásně,
 • náhlá ztráta hmotnosti,
 • vyšší žíznivost,
 • průjem,
 • slinění.

Někdy je třeba speciální léčba

Stejně jako lidé a psi, tak i kočky mohou trpět pankreatitidou (akutní nebo chronickou). Poznáte ji podle letargických stavů, ztráty chutě k jídlu, snížené tělesné teploty, nižší hmotnosti, dehydratace, žloutenky, horečky a bolestí v oblasti břicha. Při tomto onemocnění veterinář vašemu mazlíčkovi nařídí tekutinovou terapii a předepíše léky.

kocka veterinar podavani leku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Loužičky ukazují na diabetes

Bílá pěna někdy přichází s cukrovkou. S tou se pojí také nepřirozená žízeň, časté močení a ztráta tělesné hmotnosti. Když si u své kočky všimnete těchto příznaků, tak ji ihned vezměte k odborníkovi. Ten jí podle závažnosti nemoci nasadí léčbu inzulinem nebo jí nařídí dietu.

Choroba spojená se štítnou žlázou

Starší kočky poměrně často postihuje onemocnění zvané hypertyreóza. Jeho příčina spočívá ve zvýšené produkci hormonů štítné žlázy. Mezi příznaky této nemoci patří zvracení bílé pěny, úbytek hmotnosti (i přes nadměrnou konzumaci jídla), průjem, časté močení a hyperaktivita. Při diagnostice budou vaši kočku čekat krevní testy.

Ledviny, jakožto původci vzniku pěny

Kočky v pokročilém věku trpí také na renální insuficienci neboli chronické onemocnění ledvin (CKD). Poškození způsobené tímto onemocněním je nenapravitelné, můžete ovšem zpomalovat jeho příznaky. Mezi ty patří:

 • zvracení bílé pěny
 • zvýšená žízeň,
 • ztráta chutě k jídlu,
 • deprese,
 • špatná srst,
 • slabost.

Nepodceňujte důležitost odčervování koťat

Poslední příčinou zvracení pěny bílé barvy je výskyt parazitů v kočičím těle. Tato nepříjemnost je pozorována zejména u koťat, která nebyla odčervena. Kontrola stolice a předepsání vhodných léků ji ovšem rychle a účinně vyřeší.

Jak jste vyzvracení bílé pěny vaší kočkou řešili vy?

Vyznáte se v řeči těla koček? Zjistěte, co znamená, když leží na zádech

Zdroj: TheSprucePets