Topení v autě se může lidem vymstít. Policie vám za jeho puštění dá bez milosti pokutu

I když si chcete ranní cestu autem v zimě co nejvíce zpříjemnit, ve skutečnosti si tím zaděláváte na problému. Zjistěte, na co si dát pozor, abyste nedostali pokutu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zimní měsíce jsou pro mnoho řidičů zkouškou odvahy, trpělivosti a někdy i odolnosti vůči mrazivým povětrnostním podmínkám. I když si mnoho lidí chce odmrazování auta co nejvíce usnadnit, některým nejčastějším praktikám by se rozhodně měli vyhnout. Jednou z nich je podle webu Aktuálně nastartované auto se spuštěným topením. Vyvarujte se pokuty a začněte auto raději rozmrazovat jinak.

Proč nenechávat auto nastartované

Nechávat auto se zapnutým motorem na volnoběh po delší dobu, aniž by jelo, není v České republice dovoleno. Pokud tedy auto napřed nastartujete, zapnete v něm topení a teprve poté jej jdete čistit od vrstvy sněhu a ledu, zaděláváte si na pokutu. Takové jednání je – ač přináší při jízdě mnohem větší komfort – nezákonné. Když vás při tom přistihnou příslušníci PČR, nejspíš vás to bude stát nějakou tu korunu.

odklízení sněhu

I bez soli se dá zbavit ledovky a sněhu. Bezpečný chodník zajistí také materiály, které jsou šetrné k přírodě

Zákaz rušení okolí

Provozem vozidla je zakázáno nadměrně rušit své okolí. To se vztahuje na hluk i emise, které jsou vypouštěny po delší dobu na jednom místě. Stejně tak je v létě zakázáno auto před jízdou vychladit klimatizací. Jediné, co můžete pro větší komfort uvnitř vozidla udělat, je stáhnout okénka a chvíli čekat. Pokud však auto stojí na přímém slunci, nejspíš vám ani tento krok nepomůže. Pak nezbývá než vyrazit a pár nepříjemných chvil v autě přetrpět.

auto na cestě v zimě iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud necháte auto nastartované a jen zapnete topení, hrozí vám nemalá pokuta

Jaká vám hrozí pokuta

Přestože policejní hlídky vyjíždí do ulic brzy zrána jen zřídka, může vás kdokoliv za porušování tohoto zákazu nahlásit. Když vás pak při této praktice skutečně přistihnou, hrozí vám podle webu iDnes na místě pokuta 2 000 Kč, ve správním řízení pak až 2 500 Kč, jak potvrzuje i náš čtenář Tomáš P. z Kladna: „Než jsem ometl auto od sněhu, nechal jsem ho nastartované a se zapnutým topením. Policajti mi na místě dali pěknou pokutu, kterou jsem raději hned zaplatil, než aby se mi to prodražilo v dalším řízení. Usmlouvat se mi to nepovedlo.“

Jak snadno odmrazit auto

Už dříve jsme na adbz radili, jak co nejefektivněji a nejsnadněji odmrazit zamrzlé auto. Kromě klasické škrabky a dlouhého smetáku vám s tím skvěle pomůže i nemrznoucí směs do ostřikovačů. Díky ní budou během chvilky všechna okna čistá a vy si zajistíte dokonalý výhled. Také jsme tento trik vyzkoušeli a škrábání námrazy bylo mnohem snazší.

Jak odmrazujete zamrzlé auto v zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články