Máte doma sekačku na trávu? Pokud to nenahlásíte, hrozí vám pokuta 50 000 Kč

Každý, kdo má doma sekačku na trávu, může schytat tučnou peněžní pokutu. Připravit by se měli zejména ti, kdo skutečnost nenahlásí úřadům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sekačka na trávník je užitečný pomocník, který vám dokáže ušetřit velké množství času. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že i když se jedná například o malý traktor, stále s ním lze na pozemní komunikaci nebo mimo napáchat mnoho škody. Vláda proto podle serveru Novinky nově nařídila, aby si každý, kdo podobné zařízení vlastní, sjednal vhodné povinné ručení – tedy pokud se s ním chystáte vyjet kamkoli mimo vlastní pozemek. 

Pokud vyjedete s traktůrkem na silnici, hrozí vám pokuta 

Traktůrek na sekání trávy patří do skupiny malých vozidel, na která se od 1. dubna stejně jako na elektrické koloběžky vztahuje nová povinnost sjednat si povinné ručení, pokud s nimi vyjíždíte mimo svůj pozemek. Podmínkou je také hmotnost zařízení, která musí přesahovat 25 kilogramů, a jeho schopnost jet minimálně 14 kilometrů v hodině. Na webu adbz jsme také psali, proč byste měli sekat trávník již na jaře a jak ho udržet co nejkrásnější.  

Pokud však budete sekat pouze na vlastním pozemku, a to nejlépe oploceném, žádné povinné ručení si sjednávat nemusíte. V opačném případě je to samozřejmě nutné, a jakmile by úředníci zjistili, že porušujete zákon, mohou vám při kontrole udělit pokutu od 3 000 Kč až do výše 50 000 Kč. Ještě horší pak může být dle webu Zahrada situace, kdy způsobíte svou vinou nehodu, při které dojde k vážným úrazům či poničení veřejného majetku. 

Sekačka na trávu iZdroj fotografie: Flickr
Za výjezd s traktůrkem ze svého pozemku můžete schytat mastnou pokutu.

Za takový čin po vás může pojišťovna vymáhat způsobenou škodu až do její plné výše, a pokud někoho zraníte, můžete skončit i u soudu. Rozhodně proto nenechávejte nic náhodě, a pokud máte v plánu se zařízením opouštět pozemek, určitě si ho pojistěte. Vše to začalo nehodou malotraktoru ve Slovinsku, jehož řidič narazil do žebříku u stodoly, na kterém byl člověk. Ten se však vážně zranil a věc se dostala až k Soudnímu dvoru EU.

Co si o novém znění zákona myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články