Správné sekání zařídí hustý a zdravý trávník: Klíčem k úspěchu je zkrátit ho na minimum hned na jaře

Abyste měli na své zahradě během léta krásný trávník, měli byste se mu začít věnovat již z jara. Zkušený kutil vysvětlil, co je klíčem k úspěchu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte zahradu, pravděpodobně se o ni snažíte pečovat tak, aby vypadala co nejkrásněji a mohly na ní růst rostliny se zdravými plody. Nedílnou součástí této údržby je také sekání trávníku, kterého se mnozí obávají a jiní v něm opakovaně dělají chyby. Základem je však dle serveru Mirror začít s ním již na jaře, díky čemuž bude zeleň hustší a zdravější. Pozor byste si však měli dávat i na to, abyste měli dostatečně ostré čepele. 

Začít byste měli již brzy z jara 

Sekání trávníku je činnost, kterou někteří milují, zatímco jiní nenávidí. V každém případě je však nutné, abyste jí věnovali dostatek pozornosti, neboť právě od ní se odvíjí to, jak bude vaše zahrada nebo okolí domu vypadat. Začít byste s ní proto měli již od jara, a to hned několikrát týdně. Trávník totiž musí být s příchodem teplých dnů co nejkratší, aby se naučil stoupat. Díky tomu bude během léta mnohem hustší a silnější. 

V létě si pak od sekání trávníku můžete dát delší pauzy a zároveň nechávat stonky trošku delší. Důvodem je především skutečnost, že bývá teplejší počasí a kořeny potřebují dostatek stínu. Pokud byste je sekali příliš často nebo na velmi malý stupeň, mohlo by to způsobit kompletní vysychání trávníku. Na webu adbz jsme také psali o nejčastějších chybách při používání sekačky, které mohou na vaší zahradě způsobit velkou neplechu. 

Zelený trávník před domem iZdroj fotografie: Pexels
Sekání trávníku má svá pravidla, a pokud je nedodržíte, nemusí vypadat hezky.

Pozor na tupé čepele 

Dále byste měli sekat trávník vždy v různých směrech. Pokud to neuděláte, je možné, že začne růst do stran a bude připomínat spíše nepovedený záhon. Rovněž se dle serveru Travos jedná o techniku, jak zabránit tvorbě vyjetých kolejí. Na pozoru byste pak měli být i v případě, pokud si všimnete, že vaše tráva trpí natrhanými konci. V takovém případě stojí za problémy se vší pravděpodobností tupé čepele, které je třeba nabrousit. 

Kdy začínáte sekat trávník vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články