Chyby při používání sekačky, které ničí trávník i stroj samotný: Nečištění, nekvalitní palivo či sekání příliš vysoké trávy

Sekání trávy je sice jednoduchá činnost, ale přesto během ní mnozí dělají velké chyby. Ty se poté odráží jak na vzhledu trávníku, tak i samotné sekačce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte svou vlastní zahradu, se vší pravděpodobností musíte pravidelně sekat rostoucí trávník. Ačkoliv se tato činnost může zdát jednoduchá, existuje mnoho chyb, kterých se kutilové často dopouští, a to aniž by si toho museli být vědomi. V důsledku však může dojít k nebezpečnému poškození vaší sekačky a také vzhledu samotné zahrady – některé chyby totiž mohou výrazně ovlivnit růst trávníku a také to, jak vypadá. Při používání sekačky proto dbejte na několik základních věcí.

1) Kontrola vzduchového filtru

Mezi nejčastější chyby kutilů patří nedostatečná kontrola vzduchového filtru sekačky. Ačkoliv většina z nich pravidelně mění olej a promazává sekačku, jak je potřeba, zapomínají na čištění této části stroje nebo výměnu filtru. To však může vést k řadě nebezpečných problémů, jako je například nedostatečný přísun vzduchu, který může způsobit snížení výkonu a zvýšení spotřeby paliva. Stejně tak může dojít k protržení filtru, čímž se do motoru dostanou nečistoty, které ho mohou poškodit. Náklady na opravu mohou být vysoké. 

2) Čištění žacího ústrojí a ostření nožů 

Každý správný domácí kutil by měl po každém sečení vyčistit žací ústrojí sekačky. Spodní část sekačky a prostor nožů je třeba zbavit přichycené právě posekané trávy, která by nejen narušovala proudění vzduchu a snižovala kvalitu sečení, ale také by mohla způsobit rezivění stroje. Dalším důležitým faktorem je broušení nožů, které byste měli provádět minimálně třikrát ročně (někdy i častěji, zejména pokud jste přejeli přes klacky nebo jiné větší předměty). Otupené nože budou váš trávník spíše trhat než sekat.  

Chcete trávník snů? Dejte pozor na jeho podzimní zalévání. Stačí málo a tráva nenávratně přemrzne

3) Tlak v pneumatikách a myši 

Většina lidí poseče trávník, poté sekačku vrátí zpět na své místo, kde stojí již dlouhá léta, a použije ji po týdnu znova. To nemusí dělat dobře pneumatikám, které zůstávají často zanedbávány. Nízký tlak může ovlivnit řízení samotného stroje a kvalitu samotného sečení – pokud si tedy všimnete, že je ústrojí nerovnoměrné, zkontrolujte jej a popřípadě dofoukněte. Stejně tak byste si měli dávat pozor na myši, které mohou poškodit různé kabely. Snažte se proto udržovat stroj mimo jejich dosah. 

4) Kvalitní palivo 

Dalším typickým problémem, který se může odrazit na vaší sekačce, je používání nesprávného paliva. Snažte se proto vždy používat kvalitní benzín, a zároveň pokud jej skladujete v kanystrech, dbát o jejich čistotu a nenechávat v nich palivo příliš dlouho. Dále neskladujte sekačku vystavenou vlivům počasí, aby se dovnitř nedostala voda. To může vést k řadě nepříjemných problémů a poškození, z nichž některé nemusí být posléze opravitelné. 

Muž seče trávník iZdroj fotografie: Freepik
Správný tlak v pneumatikách je nezbytný pro rovnoměrné sekání trávníku

5) Motor a správné otáčky

Většina sekaček na trávu, které si dnes můžete zakoupit, je určena pouze k provozu na plný plyn. V takovém případě totiž dokáží táhnout dostatek vzduchu k ochlazení motoru a udržet správnou rychlost otáčení nožů (obvykle to bývá kolem 3 600 otáček za minutu). Pomalejší chod proto nemusí být pro motor stroje zrovna nejlepší – pokud se k němu nedostane dostatek vzduchu, sníží se rychlost otáčení špičky nože, což ovlivní kvalitu řezu a motor se bude muset více nadřít. 

6) Sečení příliš vysoké trávy

Pokud se vám stane, že vaše tráva přerostla, jelikož jste byli například na dovolené, je důležité především upravit výšku sečení. Pokud byste se pustili do sečení vysoké trávy bez patřičné úpravy, mohlo by dojít k zablokování nožů nebo poškození trávníku. Pravděpodobně bude také nutné častěji vyprazdňovat sběrný koš.

Jak tyto tipy pomohly vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články