Koberec bude zářit novotou aneb Lidové vychytávky pro čištění. Sůl i mouka si hravě poradí s hlubokými skvrnami a fleky od vína či čokolády

Máte špinavý koberec a potřebujete skvrny vyčistit? Pokud selže chemie, jsou zde rady našich babiček.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čas od času se stane nehoda. Pokud se něco vylije na podlahu, moc to nevadí. Jednoduše se to setře a osuší. Práce je hotova. Nevadí ani rozšlapané drobky nebo lehce či více zaschlé skvrny. U koberce je tomu však jinak, tam by se nehody měly řešit hned. Někdy je to možné, jindy není čas nebo se na to zapomene. Každopádně je koberec na vytvoření skvrn mnohem náchylnější.

Podle typu koberce volte metodu čištění 

Co se týká čištění, je třeba vycházet z výšky vlasu a použitého druhu materiálu na koberci. Ano, nejjednodušší je koberec stočit a vyklepat nebo vydrbat venku na zahradě. Jenže to jde pouze s kusovými koberci a také ne každý má možnost využít zahradu. Proto si budete muset poradit jinak.  

  • Pokud máte dražší koberce vlněné nebo hedvábné, použijte pouze suchou metodu čištění. Ta se provádí pomocí prášku a vysavače. Někdy si můžete pomoci i jedlou sodou. 
  • Máte klasický koberec s krátkým vlasem, pod kterým je navíc podlaha se zabudovaným vytápěním? Tady můžete zvolit osvědčenou klasiku jarové vody a kartáče. Topení pomůže k rychlejšímu proschnutí, díky čemuž nebude hrozit vznik plísně, a vy se tak vyhnete problému, který je častý u celoplošných koberců. 

Čištění celé plochy koberce do hloubky by se mělo provádět minimálně jednou ročně. Odstraníte tím pyl, prach a jiné nečistoty. Zbavíte se roztočů a vzduch v místnosti bude čistější. Navíc tím oživíte i barvy a zvýšíte životnost. Každý týden koberce aspoň jednou vysajte. Co se týká čištění, můžete si poradit sami, nebo najmout specializovanou firmu. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Lokální čištění skvrn 

Občas se však během roku objeví i nějaká ta lokální skvrna. Tu je potřeba hned vyčistit. Když už jsou chemické metody krátké, pomůžou babské rady. Nemáte co ztratit.  

  • Skvrny od nápojů, jako je káva, čaj nebo víno, hustě zasypte klasickou kuchyňskou solí. Nechte pár hodin působit a poté pomocí jemného kartáčku a perlivé vody vyčistěte. Vždy od kraje do středu. 
  • Rozdrobenou a zašlapanou čokoládu nebo pomazánku je potřeba nejprve vysát a třeba prstem vydrolit. Pak si na kousek hadříku nalijte čistou vodku a skvrnu vydrhněte. Postačí i samotný líh.  
  • Mechanické odstranění provedeme i ve chvíli, kdy se na koberci najde nalepená žvýkačka. Nejprve ji však potřete ledem. Zmrzne, ztvrdne a půjde snáz dolů. 
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Mastnotu zaručeně nasaje rozprášená mouka. Ta vlhko do sebe absorbuje. Poté tyto nečistoty odstraníte navlhčenou houbičkou. Pokud se jedná o starší, tedy už zaschlý flek, zkuste ho vydrhnout pěnou na holení. 
  • Na skutečně zatvrdlé skvrny, tedy například na ty, kterých si nevšimnete a ukážou se třeba až po přesunutí nábytku, dobře funguje žlučové mýdlo. Stačí pořádně namydlit, nechat pár hodin působit a pomocí kartáče dočistit. 

Tipy na konec 

Pro lepší vzhled koberce po čištění můžete mokrý flek vysušit ručním fénem a jednotlivé vlasy jakoby načesat. Platí pravidlo, že k čištění používáme pouze ty chemikálie, které nám povoluje výrobce. Jedině tak nedojde k poškození koberce. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články