Máte na zahradě krtiny? Pozor na pokutu 50 000 Kč. Prohřešek se letos bude přísně hlídat

Pokud se na vaší zahradě objevily krtiny, rozhodně byste to nikdy neměli ignorovat. Mohli byste totiž schytat opravdu nemalou pokutu.

i Zdroj fotografie: Davidmellor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Krtci na zahradě jsou nepříjemným problémem, který trápí většinu zahrádkářů. Pokud se s nimi potýkáte i vy a už nemůžete vystát nové krtiny, pak můžete zkusit hlodavce jednou provždy vyhnat. Pozor však, že byste na to měli jít vždy velmi opatrně – jak totiž uvádí server Dewolf, za jeho zabití můžete schytat nemalou pokutu. 

Krtky rozhodně nikdy nezabíjejte 

Celou situaci totiž ztěžuje fakt, že krtek je obecně chráněný a jeho likvidace či hubení je dle zákona České národní rady na ochranu zvířat proti týrání (č. 246/1992 Sb.) zakázané. Pokud byste se ho přesto rozhodli zabít či zneškodnit jiným invazivním způsobem, mohlo by vás to stát až 50 000 Kč. Pokutu přitom uděluje veterinární správa, a pokud by se situace opakovala, můžete ji dostat opětovně. Navíc je to zcela zbytečné.

Krtci jsou totiž ve finále užiteční. Živí se totiž zpravidla hmyzem, který by jinak mohl škodit vašim rostlinám. Pokud ho i přesto chcete zlikvidovat, pokuste se na to jít morálně. Stejně jako ostatní hlodavci nemůže dle webu TN vystát například benzín a naftalín, které stačí umístit do jeho okolí a nechat působit. Jakmile pak ucítí jejich intenzivní aroma, okamžitě se stáhne pryč a bude hledat nový domov. 

Krtek iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud zabijete krtka, můžete za to schytat opravdu nemalou pokutu.

Velmi dobře se poté proti nim osvědčily také přírodní ekologické odpuzovače či přirozený predátor, jako je kočka nebo pes. Pokud tato domácí zvířata máte, pak je nechte běhat po zahradě a brzy je všechny odstraní. Zaměřit byste se však měli i na prevenci, a to zejména co se týká sekání trávníku, odklízení ovocných stromů a správné práce s kompostem. Na webu adbz jsme také psali, jak si vyrobit domácího krtka na čištění odpadu

Jak proti krtkům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články