Nábytek po babičce dnes prodáte za statisíce korun. Za tyhle kusy vám sběratelé utrhnou ruce

Máte na půdě nábytek po babičce? Ještě než ho vyhodíte, zajímejte se, jestli se náhodou nejedná o starožitné kousky, které se prodávají za stovky tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Mnoho lidí už někdy řešilo otázku, kam se starým nábytkem po babičce. Do dnešních moderních domácností se moc nehodí a na půdě nebo v garáži jen zbytečně zabírá místo. Vyhodit ho by ale mohla být škoda. Starožitný nábytek vám totiž může vynést nemalé peníze.

Staré kousky mající svou hodnotu

Na první pohled starý nábytek, který by si dneska do domácnosti postavil asi jen málokdo. Na pohled druhý ale starožitný kousek mající svou hodnotu. To si však většina lidí neuvědomuje, zejména pak ti, kteří bezmyšlenkovitě starým nábytkem po prarodičích naplní kontejnery nebo sběrné dvory.

Nábytek po prarodičích z 30. až 60. let 20. století si v dnešní době napravuje svou reputaci. Postupně stoupá na ceně, jak píše deník Blesk. Samozřejmě ne všechny kousky mají i po letech stále vyšší hodnotu. Třeba ale právě vy máte na půdě po babičce hotové poklady, na kterých můžete vydělat.

Nábytek od Jindřicha Halabaly 

Říká vám něco jméno Jindřich Halabala? Asi jen málokdo by si ho nespojil s ikonickými návrhy a zejména pak s pohodlnými křesly. Jindřich Halabala byl český nábytkový designer, který se proslavil zejména svými návrhy stylového nábytku pro brněnské UP závody v letech 1925 až 1955.

iZdroj fotografie: Česká televize

A právě kousky od tohoto návrháře vám mohou vynést balík. Křesla pocházející z dílny tohoto designéra mají nezaměnitelný tvar a poznáte je bezpečně na první pohled. Mezi nejznámější typy patří například elegantní H269 s ohýbanou podnoží nebo obyčejnější provedení H213, informuje server Lidovky.

Starožitný nábytek vám může vydělat tisíce korun

Možná se i vám na půdě schovává nábytek, který už tam nějaká ta léta leží a sedá na něj prach. Asi vás to překvapí, ale takový starožitný nábytek se různě po bazarech nebo třeba v aukcích prodává za nemalé peníze. Částky se přitom mohou vyšplhat i na několik desítek tisíc korun.

Opět je nutné zopakovat, že ne každý starý nábytek má takto vysokou hodnotu. Podle webu Czech Crunch v dnešní době nabírá na ceně také nábytek s rukopisem Jiřího Jiroutka. Ještě než tedy cokoliv vyhodíte nebo se nějakého nábytku zbavíte, zkuste se nejdříve zajímat o to, jestli by vám tohle na první pohled staré harampádí nemohlo vynést nějakou tu korunu navíc do rodinného rozpočtu.

Nemáte na půdě nábytek třeba od Jindřicha Halabaly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články