Co znamená, když pes ze spaní „běhá“ nebo kňučí: Jde o proces podobný jako u lidí

Většina psů může během spánku škubat nohama, což některé páníčky dokáže pěkně vystrašit. Příčinou těchto pohybů však není žádné onemocnění.

Pes spí na zádech na gauči i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte psa a všimli jste si, že během spánku dělá zvláštní pohyby se svým tělem, rozhodně se nemusíte obávat, že je s ním něco v nepořádku. Jedná se totiž o poměrně běžnou záležitost, se kterou se může setkat naprosto každý páníček – tito čtyřnozí chlupáči totiž mají sny, stejně jako lidé, přičemž některé mohou být natolik intenzivní, že na ně reagují různými záškuby. 

Záškuby během spánku 

Ačkoli zatím neexistuje žádný vědecký důkaz, který by stoprocentně potvrdil, že psi mohou snít, je známo, že podobně jako lidé prochází spánkovou fází REM i oni. Během REM fáze se objevují náhodné sny. Je ovšem důležité zmínit, že čtyřnozí chlupáči tráví v tomto cyklu hlubokého spánku pouze 10 % celkové doby (oproti 25 % u lidí), a proto mají tendenci spát mnohem více. Pokud tedy váš domácí mazlíček pořád leží a odpočívá, nemusí to nutně znamenat, že je líný, ale že mu trvá delší dobu zregenerovat se a nabrat energii do nového dne. 

Co je však ještě zajímavější, je skutečnost, že psi ve spánku REM mohou reagovat na své sny různými pohyby, kňučením, nebo dokonce štěkáním. Tyto reakce se nejčastěji objevují, když tráví dlouhou dobu v cyklu hlubokého spánku a nic je nerozptyluje. „V tomto ohledu pracuje mozek psů velmi podobně jako mozek lidí, což zahrnuje zpracování událostí během dne v noci. Pokud pes hýbe nohama, může se mu zdát o hraní si s páníčkem nebo lovu zvěře v přírodě,“ dodává veterinární lékařka Andrea Bodó. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile si tedy příště všimnete, že váš mazlíček dělá během spánku zvláštní gesta, škube nohama nebo neustále kňučí, nemusíte se stresovat a přemýšlet nad tím, zda s ním je všechno v pořádku. Rozhodně se totiž nejedná o žádný záchvat – k těm sice může dojít, ovšem zpravidla jej doprovází otevřené oči. V případě, že sebou váš mazlíček při odpočinku pouze škube, pravděpodobně se mu zdá o tom, jak se baví se svým páníčkem nebo po lese nahání své zvířecí kamarády. 

Jaké pohyby během spánku provádí váš mazlíček?

Zdroj: MentalFloss
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky