Pes zírá při kakání. Tady je 5 důvodů, proč to dělá | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Proč na vás pes zírá, když vykonává potřebu? Ujišťuje se tím hned v pěti ohledech

Proč na vás pes zírá, když vykonává potřebu? Ujišťuje se tím hned v pěti ohledech

Možná znáte ten zvláštní pocit, když na vás váš pes civí během kakání. Je potřeba vědět, že je to zcela přirozené a má své důvody, proč to dělá

pes vykonava potrebu
Zdroj fotografie: iStock

Ať už jste psím majitelem jen krátce nebo celý život, některé psí chování vám může připadat poněkud zvláštní až bizarní. Většinou jej však lze vysvětlit poměrně jednoduše. Přesto se možná pořád divíte tomu, proč na vás pes zírá, když vykonává velkou potřebu. I když se můžete cítit nepříjemně, je to přirozené psí chování. Pojďme si říct 5 důvodů, proč tomu tak je.

Potřebuje vaši ochranu

Pro psa je vykonávání potřeby časem, kdy je nejzranitelnější, protože se nemůže bránit a očekává, že jej budete hlídat. Toto chování je v psech geneticky zakódováno, protože jak je známo, prapředkem psa, bez ohledu na plemeno, je vlk. Ten žije ve smečkách a jeden druhému hlídali záda i v momentech jako je vykonávání potřeby, aby zajistili, že predátoři nezaútočí. Váš mazlíček možná nikdy neběhal ve smečce, ale divoké kořeny jsou pořád součástí jeho DNA.

Váš pes očekává odměnu

Psy milují pochvalu a pozitivní povzbuzování. To je přiměje víc se snažit. Když se na vás pes bude dívat při kakání, je v očekávání pochvaly za to, jakou dobrou práci odvedl. Pokud zvyknete pejska odměnit po vykonání potřeby, váš mazlíček si na tuto akci velmi rychle zvykne. Vzhledem k tomu, že psy milují pamlsky, dožadování se jich pohledem po „výkonu“ se pro ně stává rutinou.

Důkaz pouta

Jste oblíbenou osobou svého pejska. Vykonávání potřeby se může zdát jako zvláštní čas to dokazovat, ale je to jeho způsob, jak se snaží ukázat, jak moc je s vámi spojen. Pohledy psům pomáhají vytvářet psychologické vazby s jejich pány. Situace to není zrovna příjemná, ale pro vašeho mazlíčka je to ideální čas ukázat vám, jak důležití pro něj jste.

Roztomilé štěně vykonává potřebu v parku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pes vás ochraňuje

Psi přirozeně chrání své pány. Tato potřeba ochrany se nemění ani v případě, že si právě ulevují. Pokud jste na dohled, zatímco váš pes kaká, váš mazlíček ví, že se nic špatného neděje, proto to zírání. Váš pejsek, bez ohledu na jeho věk, potřebuje vždy jistotu vaší bezpečnosti.

Chce váš souhlas

Pro všechny psy je důležitý souhlas. To platí zejména, když se učí na nočník. Často, když na vás váš pes zírá, zatímco si ulevuje, očekává váš souhlas. To znamená, že se ujišťuje, že chodí vykonávat potřebu tam, kde to má povoleno. Obzvláště pokud jim bylo vynadáno, že chodí na nočník ve špatném místě, například v domě.

Co ve vás evokuje upřený psí pohled během kakání?

Zdroj: TheSprucePets