Majitelé psů, pozor na poplatek 100 000 Kč: Stačí, že vám mazlíček jednou zaštěká, a už se vezete. Úřady se s námi párat nebudou

Pokud se vám zatoulal pes k sousedovi, můžete mít velký problém. Stačí, aby to nahlásil příslušným úřadům, a schytáte nemalou pokutu.

i Zdroj fotografie: Jakub Hałun / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud máte psa, rozhodně víte, že se čas od času zatoulá někomu do neznáma nebo má potřebu hlasitě štěkat. Ať už to jsou pudy nebo pocit nebezpečí, měli byste být raději vždy na pozoru, protože byste tím mohli naštvat své sousedy. Ti pak mohou tuto skutečnost sdělit úřadům a vy si budete muset připravit jako odškodnění až 100 000 Kč. 

Zatoulaný pes vás může stát velkou pokutu

Ačkoli má psa doma mnoho Čechů, někteří z nich si často neuvědomují, že jejich mazlíček může způsobovat sousedské nepokoje. Právě jeho častý štěkot či výpravy na sousedovic zahradu totiž mohou způsobit, že skončíte u soudu a budete muset platit velkou pokutu. To také zakazuje občanský zákoník (§ 1013), přičemž skutečnost se týká jakýchkoli dalších faktorů, kterými zvíře omezuje vaše okolí a způsobuje mu škody.  

Pokud tedy víte, že váš pes nedělá sousedům či jiným lidem ve vašem okolí dobře, případně jim ničí zahradu, raději na nic nečekejte a rychle tomu zamezte. Pomoci pak čas od času dokáže i domluva, ovšem k té se mnozí přiklonit nemusí. V tomto případě bohužel ani neplatí fakt, že je pes na vašem pozemku – ani tam si skutečně nesmí dělat vše, co se mu zachce. Na webu adbz jsme také psali, proč váš pes neustále hrabe díry na zahradě

pes chytá vodu z postřikovače iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se vám zatoulá pes k sousedovi a způsobí tam nepořádek, schytáte pokutu.

A pokud hlasitý štěkot psa ozývající se odvedle trápí vás a žádné domluvy nepomáhají, pak můžete dle webu iDnes podat stížnost na městském či obecním úřadě, případně zavolat policii. Ta sousedovi udělí pokutu rovnou, nebo zahájí správní řízení, kterým ho vyzve k tomu, aby se situací něco udělal. V případě, že však nepomůže ani to, můžete podat žalobu a vyzvat ho k soudu, kde může schytat pokutu až do výše 100 000 Kč. 

Jak svého psa krotíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články