Za špatně vytřízený odpad pokuta 10 000 000 Kč: V tomhle chybuje mnoho Čechů. Stačí jedno udání a už se vezete

Pokud netřídíte svůj odpad tak, jak to nařizuje zákon, hrozí vám vysoké pokuty. Na pozoru by měli být zejména ti, kteří pracují na stavbě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Třízení odpadu je důležitá činnost, které by měl věnovat pozornost naprosto každý občan České republiky. Není žádným tajemstvím, že lidé planetu neustále znečišťují, a právě rozdělením plastů od papírů může každý přispět k regulaci tohoto problému. Některé materiály totiž mohou být využity několikrát, zatímco ostatní vyžadují speciální skladování. Za porušení těchto pravidel hrozí dle webu MestoKladno mimo jiné vysoké pokuty. 

Pozor na oblíbený salám 

Není tomu tak dávno, co Evropská komise začala apelovat na třízení odpadu ve spojeneckých zemích. Tento krok měl přispět k regulaci neustálého znečišťování planety, které dle odborníků začíná ovlivňovat nejen kvalitu životosprávy v určitých oblastech světa, ale také přispívá ke změnám počasí a přírodním katastrofám. Ruku k dílu přitom může přiložit každý, neboť lze potenciální dopady tohoto nebezpečí zmírnit tím, že začnete brát ohled na svůj odpad. 

Začít je vhodné s rozdělováním plastů, papírů a komunálního opadu, což můžete dělat již ve své kuchyni – a jakmile naplníte své koše, venku na vás čekají kontejnery s různými barvami, do kterých bude třeba jejich obsah vysypat. Pozor byste si poté dle webu RecycleNow měli dávat, zejména pokud stavíte dům nebo provádíte rekonstrukce. Stavební odpad totiž vyžaduje speciální uskladnění, které zpravidla stanovuje obecní úřad.

rekonstrukce domu iZdroj fotografie: Freepik
Likvidace stavebního odpadu má svá pravidla.

Za nedodržení hrozí vysoké pokuty 

Stavební odpad je třeba vždy převézt na vhodné místo a oznámit tuto skutečnost svému obecnímu úřadu. V případě, že tak neučiníte, hrozí vám pokuta ve výši až 50 000 Kč. Co se pak týče firem a živnostníků, ti budou muset při nepotvrzeném vyhazování tohoto nepořádku zaplatit až 10 000 000 Kč. Pokud tedy můžete, rozhodně záležitosti se svým odpadem neberte na lehkou váhu a pokuste se s ním zacházet tak, jak to nakazuje zákon. 

Jak často vyhazujete stavební odpad vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články