Kdo k sobě nepustí úředníka na kontrolu, zaplatí 50 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Úředníci rozjeli velkou kontrolní akci po celé republice. Pokud je k sobě odmítnete pustit, dostanete na místě pokutu 50 000 Kč

Úředníci rozjeli velkou kontrolní akci po celé republice. Pokud je k sobě odmítnete pustit, dostanete na místě pokutu 50 000 Kč

Jakmile se u vašich dveří objeví úředníci, raději je rychle pusťte dovnitř. V opačném případě by vám mohli udělit nemalou pokutu.

panelak ruzova barva
Zdroj fotografie: Česká televize

Stavební zákoník nařizuje každému, kdo se chystá stavět nový domov nebo provádět jakékoli rekonstrukce, dodržovat stanovená pravidla. Pokud jste nějaké realizovali i vy nebo zahájili stavbu, přičemž jste to nikde nenahlásili, můžete se dostat do velkých problémů. Úředníci tyto podvody začínají čím dál častěji kontrolovat a v případě, že u vás najdou jedinou závadu nebo nesrovnalost, mohou vám udělit pokutu ve výši až 50 000 Kč. 

Pozor na stavební dokumentaci a její aktualizaci 

Jelikož žádosti o stavební povolení, které se týkají jak stavby domů, tak i jakékoli jejich rekonstrukce, trvají často velmi dlouhou dobu, mnoho Čechů začne provádět změny ještě před tím, než jim to je povoleno. Takový přístup je však protizákonný, což také berou na vědomí úřady, a začínají tak častěji provádět kontroly. Během těch pak zkoumají veškeré detaily domácností a zkoumají důležité stavební papíry, zda jsou aktualizované.

Pokud by zazvonili i u vás a zjistili, že něco nehraje, můžete za to schytat opravdu nemalou pokutu. Stačí mít jedinou chybu v dokumentaci nebo je dokonce nepustit dovnitř a mohou vám dle serveru Podnikatel udělit na místě sankci až do výše 50 000 Kč. To mimo jiné nařizuje samotný stavební zákon (§ 173) a v případě, že byste se dostali až do správního řízení, může být tato částka klidně o něco vyšší (záleží především na posouzení). 

Muž podepisující dokument
Zdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nemáte aktuální stavební dokumentaci, inspekce vám může udělit pokutu až 50 000 Kč.

Podle úřadů probíhají kontroly na stavbách v poslední době čím dál častěji a často k nim přispívají zejména udání sousedů. Pozor tedy, abyste náhodou nezapomněli na zapsání jakékoli rekonstrukce, kterou jste na své stavbě provedli (ať už se jedná o přestavbu schodů, balkonu či celé místnosti). Na webu adbz jsme již dříve psali, jak získat od státu pozemek nebo starší dům. Šanci má každý, ale ne nadlouho.