Za sklízení plodů z vlastní zahrady se letos budou dávat pokuty. Rovnou si připravte 15 tisíc korun

Pokud vám na zahradu přesahuje od souseda strom a vy sbíráte jeho plody, může vám přistát mastná pokuta. Raději počkejte, až spadnou na zem.

i Zdroj fotografie: Hans Hillewaert / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro obyvatele Česka platí mnoho zákonů, které by se měli snažit za každou cenu respektovat, protože v případě porušení mohou schytat mastnou pokutu. Situace se týká například i zahrádkářů, kteří mají zálibu v pěstování různých plodů ovoce a zeleniny. Jak uvádí server Deník, stačí se pokusit utrhnout jablko ze stromu, který sice přesahuje na váš pozemek, a strážníci vám udělí pokutu až 15 000 Kč (tedy pokud je soused zavolá). 

Na sousedova jablka raději nesahejte 

Zákon nehraje do karet ani běžným občanům, kteří si chtějí utrhnout ovoce z městského stromu. To je přísně zakázané, pokud ovoce ještě dozrává a visí na stromě. Pokud byste ho v takovém případě utrhli, mohlo by vás to přijít na 15 000 Kč. V případě, že by však již spadlo na zem a nikdo by se k němu nehlásil, klidně a bez úhony ho můžete uchopit a sníst. Pozor také na to, abyste strom nepoškodili, což by vás přišlo ještě dráž. 

Problémy mohou nastat i mezi sousedy, a to zejména pokud má jeden z nich plodící strom, jehož větve však přesahují na pozemek toho druhého. Tehdy je nutné se buď domluvit, abyste se vyhnuli případným komplikacím, nebo vytáhnout práva. Podle nového občanského zákoníku totiž ovoce patří majiteli daného stromu, pokud ale nespadlo. Jakmile se tak stane, stává se jeho majitelem vlastník pozemku, na kterém zůstalo ležet. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokutu můžete dle serveru iReceptář schytat také za to, když na zemi uvidíte kus dřeva nebo pár spadlých větví a odnesete si je domů. Takový skutek je považován za krádež městského vlastnictví a odklízet by je měl podle vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu Vladimíry Pavlovové výhradně odbor městské zeleně.

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články