„Obří kláda“, ve které se bydlí: Nezvyklý tvar domku má své opodstatnění
adbz.cz » Architektura » „Obří kláda“, ve které se bydlí: Nezvyklý tvar domku má své opodstatnění, architekti mysleli na všechno

„Obří kláda“, ve které se bydlí: Nezvyklý tvar domku má své opodstatnění, architekti mysleli na všechno

Neobvyklý design stavby dokonale souzní s charakteristickým stylem skandinávské architektury. Navzdory malé rozloze poskytuje dostatek pohodlí pro dva lidi.

dum klada originalni desing
Zdroj fotografie: S vědomím David Relan

Severská architektura je fascinující. Při stavbě domů klade důraz na udržitelnost, použití přírodních materiálů i splynutí s okolní krajinou. Architekti mají odvahu experimentovat, takže vznikají skutečně pozoruhodná díla. V údolí na západním pobřeží Švédska jedno takové stojí. Jde o malý venkovský dům Hus-1, který navrhl architekt a tesař Torsten Ottesjö. Svým vzhledem stavba připomíná obří kládu.

Struktura odráží okolní krajinu

Originální obloukovitá stavba vypadá jako pohádkový příbytek Tolkienových románových elfů. Původním konceptem bylo vytvořit ekologický domek, jehož struktura bude odrážet nádhernou okolní krajinu. „Chtěl jsem se pokusit postavit dům, který by byl považován za krásný stejně komplexním způsobem, jako příroda,“ přiblížil svůj záměr Ottesjö. Výsledek opravdu stojí za to.

Levný energeticky úsporný domek respektuje přírodu a harmonicky zapadá do okolní krajiny. Jeho rozloha je pouhých 25 metrů čtverečních. Uspořádání jednoduchého prostoru je efektivní a umožňuje, aby se v něm komfortně ubytovali dva lidé. Poskytuje dost prostoru pro zábavu a pohodlí případných hostů. Ekologický domek disponuje kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem, spacím koutem, chodbou a venkovní terasou.

Domek lze snadno přesunout jinam

Střecha a vnější stěny stylové chaty jsou po celém obvodu pokryty a vyztuženy deskami, které s trochou nadsázky připomínají kůru na kmeni stromu. Jsou z biologicky odbouratelného a odolného materiálu na bázi celulózy. Vlivem drsného skandinávského klimatu a působení zubu času desky ztmavly, což ještě víc umocňuje pocit, že na pozemku schovaném mezi kopci skutečně leží kus klády. Přestože je konstrukce z ohýbaného a lepeného dřeva lehká, je stavba stabilní.

klada dum tma
Zdroj fotografie: S vědomím David Relan

Dřevěné materiály nejsou významným prvkem pouze v konstrukci, izolaci a povrchové úpravě originálního domku. Vnitřní prostory jsou provedené ve skromném skandinávském stylu, jehož typickou součástí je právě dřevo. Interiéru dominují složité dřevěné podlahy a zakřivené plochy. Doplňky světlých místností jsou také ze dřeva. V domě chybí koupelna, zřejmě si obyvatelé musí vystačit s nějakým provizorním řešením. Hus-1 je postavený tak, že ho lze snadno přesunout na jiné místo.