Co používá zkušená pěstitelka k hnojení zahrady? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Letos bude nekonečná úroda: Zkušená pěstitelka už roky nepoužívá chemii. Podělila se o rodinný recept na nejlepší hnojivo

Letos bude nekonečná úroda: Zkušená pěstitelka už roky nepoužívá chemii. Podělila se o rodinný recept na nejlepší hnojivo

Bohatá úroda je snem každého pěstitele. Podpořit rostliny, aby plodily více ovoce i zeleniny, můžete kupovanými přípravky. Lepší je vlastnoručně vyrobená směs.

hnojivo michat kybl
Zdroj fotografie: iStock

Touha po kvalitní a bohaté úrodě vede zapálené zahrádkáře k experimentování s nejrůznějšími zálivkami a hnojivy, aniž by museli použít chemické přípravky. Bez správné výživy a kvalitních semen nebo sazenic to ale nejde. O roky prověřené rodinné recepty se pěstitelé nijak zvlášť dělit nechtějí. Zkušená zahrádkářka Marina svůj návod na to, jak mít nadprůměrnou úrodu, prozradila.

Chemickým prostředkům nedůvěřuje

Návod pěstitelky na výrobu hnojiva je docela jednoduchý. Funguje na ovocné i zeleninové rostliny na zahradě. Říká například, že její rodiče nikdy nepoužívali chemii, protože jí příliš nedůvěřovali. Všechny její výpěstky jsou proto pouze přírodní a ekologicky čisté produkty. „Považuji se za zkušeného zahrádkáře. Používám pro někoho možná netradiční postupy. Na výživu rostlin například používám rmut. Ovoce, zelenina, keře a stromy dávají po takové zálivce nejlepší úrodu,“ dodává. Rmut je hmota tvořená rozemletými bobulemi vinné révy, která vzniká při výrobě vína.

Výroba hnojiva je jednoduchá

Návod na hnojivo, které pěstitelka používá, je snadný. Naplňte 10litrový kbelík teplou vodou a tu nechte chvíli odstát, aby z ní vyprchal chlor (u vody ze studně je možné tento krok vynechat). Pak přidejte půl hrnku cukru a 300 gramů droždí. Tuto směs však nelze použít okamžitě. Musíte ji nechat zhruba 8 dní odstát na nějakém tmavém místě, ideálně třeba ve sklepě.

kbelik zalevani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Až bude směs důkladně odstátá, můžete ji použít ke hnojení. A jak na to? Rozmíchejte 1 šálek hotového prostředku v kbelíku s 10 litry vody. Máte hotovo a můžete zalévat. Takto byste měli svou zahradu hnojit zhruba jednou za 10 dní. Výsledek se brzy dostaví. Rostliny dobře porostou, nebudou nemocné a poskytnou vám šťavnatou a chutnou úrodu. Hnojivo můžete použít na různé druhy zeleniny i ovoce, a to už od začátku léta.

Co používáte ke hnojení rostlin vy?

Zdroj: Bhg