Zákaz sbírání jahod a borůvek: Letos za to hrozí mastné pokuty. Stačí, aby vás někdo viděl, a zaplatíte 10 000 Kč

Pokud se chystáte do lesa sbírat borůvky či jiné lahodné plody, dejte si pozor na tato pravidla. Stačí udělat jedinou chybu a budete platit mastnou pokutu.

i Zdroj fotografie: Samuel Alder / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Houbaření a sbírání lesního ovoce patří mezi oblíbené letní činnosti Čechů. Mnozí z nich si však neuvědomují, že se tímto způsobem vystavují nemalým pokutám, které hrozí v případě, že by porušili zákon o ochraně přírody a krajiny. Skutečnost se netýká pouze úmyslného poškozování rostlin a keřů, ale například i sbírání borůvek nesprávným způsobem či chození po zakázaných stezkách. Pokuty se mohou vyšplhat až do výše 10 000 Kč.  

Pozor na sbírání ovoce v lese 

Pokud se chystáte zavítat v létě do lesa, měli byste brát na vědomí určitá pravidla. Ačkoli je přístupný široké veřejnosti a nemusíte se nikoho ptát, zda tam můžete, při procházení přírodou je třeba dbát na určitá pravidla. Například naprosto nepřípustné je zapalovat si tam cigarety, přestože to většina lidí dělá. Celkově je však zakázáno rozdělávat oheň do vzdálenosti 50 metrů od jeho okraje a vyhazovat odpadky v této oblasti. 

Další důležitá skutečnost se týká sbírání lesního ovoce, hub a rostlin v jeho oblasti. Ty můžete sbírat zcela bez problémů, ale jen pro vlastní potřebu. Stejně tak je dle serveru TN důležité sbírat tyto plody přírody způsobem, kterým nepoškozujete okolní krajinu. Například takový sběr borůvek hřebenem nebo kácení stromů a keřů v chráněném prostředí může být trestáno pokutou ve výši až 10 000 Kč. 

hnojení borůvek iZdroj fotografie: Pixabay

Sahat byste neměli ani na jmelí, které je taktéž zakázáno sbírat (stejná situace platí i pro ochmet z dubů či kaštanovníků a bohatě úrodnou lesní půdu – tím byste totiž akorát připravili les o jeho živiny a dokonce mohli narušit celý vodní režim v oblasti). Případné pokuty vám přitom může udělit lesní stráž, která provádí různé kontroly, zejména v chráněných místech.

Jak často chodíte do lesa vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články