Na zaplacení poplatku za odpad zbývá měsíc. Hrozí exekuce
adbz.cz » Hobby » Nový poplatek za odpad musí všichni zaplatit do konce června. Kdo propásne termín, ten se snadno dostane do exekuce

Nový poplatek za odpad musí všichni zaplatit do konce června. Kdo propásne termín, ten se snadno dostane do exekuce

Každý Čech je letos povinen zaplatit poplatek za komunální odpad. Ten, kdo zapomene, schytá mastnou pokutu nebo se dostane do exekuce.

penize poplatek bankovky
Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz

Poplatek za vyhazování komunálního odpadu mají povinnost platit téměř všichni občané, přičemž jeho skutečná částka se může obec od obce lišit. Ať už bydlíte ve vlastním domě nebo v paneláku, neměli byste na něj však zapomínat, protože pokud prošvihnete termín jeho zaplacení, schytáte za to od místních úřadů nemalou pokutu. Ta může být dle serveru IdealniNajemce až třikrát vyšší než výše samotného poplatku. 

Pozor na poplatky za vyhazování komunálního odpadu 

Povinnost zaplatit poplatek za vyhazování odpadu má naprosto každý občan. Letos je však novinkou to, že jeho výše v různých městech narostla – nově se pak tato skutečnost týká třeba i České Lípy, jejíž občané nemuseli v předchozích letech platit vůbec nic. Nyní však mají povinnost do konce ledna každého roku poslat úřadům 960 Kč. U jiných měst, jako je například Praha, je to pak 468 Kč s nejpozdějším odesláním do 15. června. 

Jak proto doporučuje server Ochrance, každý občan by si měl zjistit informace o své obci a požadovanou částku zaplatit včas, neboť v opačném případě může schytat nemalou pokutu. Ta může být oproti ní až trojnásobná, přičemž pokud byste nezaplatili ani tento dluh, budete jen krůček od exekuce. Pozor, že někteří obyvatelé panelových bytů mohou mít tuto částku již zahrnutou v podnájmu – poplatek totiž v takovém případě často hradí majitel nemovitosti. 

Šedá popelnice na kovy
Zdroj fotografie: Pexels
Pozor na poplatky za vyhazování odpadu, za jejich nezaplacení skončíte v exekuci.

Soustavné zvyšování poplatku a jeho zavedení v nových městech je výsledkem inflace a zdražování nákladů na odvoz a uložení odpadu. Vliv na jeho cenu má poté i skutečnost, zda dané město třídí, či nikoli. To je také důvod, proč se částky mohou v různých městech lišit a někde doposud ani nebyly po občanech požadovány. Rozpočty obcí se však letos bohužel čím dál více ztenčují, a tak to zase budeme muset všechno platit my.