Jak odmrazit a připravit auto k bezpečné jízdě. Důležitá je prevence, volba nástrojů i manipulace s vozidlem

Aby byla pro vás jízda autem i v zimních měsících bezpečná, měli byste dodržovat tato pravidla. Auto před jízdou připravte a buďte opatrní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Díky autu je pohyb mnohem jednodušší a pohodlnější. To platí zvlášť v zimních měsících, kdy jsou venkovní podmínky obvykle velmi nehostinné. Zároveň však toto období přináší velké množství problémů a komplikací, se kterými se musí řidiči vypořádat. Při rozmrazování vozidla a jeho uvedení do provozu byste neměli zanedbávat některé kroky, než se vydáte na cestu.

Jak odmrazit auto

Jedním z mnoha problémů je vrstva sněhu a ledu na autě. Abyste se mohli silničního provozu zúčastnit, nestačí zbavit se pouze toho nejhoršího. Musíte mít přehled o celé vozovce a situaci kolem sebe, takže je potřeba odstranit všechen sníh a důkladně očistit všechna okna. K tomu většina lidí využívá běžnou škrabku. Její účinnost však lze ještě zvýšit, pokud napřed skla postříkáte nemrznoucí směsí do ostřikovačů nebo vlažnou vodou (horkou ne!), jak potvrzují i informace internetového portálu Garáž.

Chytrá náhrada za senzory aneb Jak si nenabourat auto: Tenisový míček na provázku

Pozor na používané nástroje

Při odstraňování sněhu a ledu si vystačíte i s obyčejnou škrabkou a smetákem, vyplatí se ale zainvestovat do lepšího vybavení. Ideální je kartáč s jemnými štětinami a plastová škrabka s gumovou vrstvou, která zabrání poškrábání skel. Pomůcky vybírejte tak, abyste jimi dosáhli, kam potřebujete. Petr K. z Libhoště říká: „Já jsem s čištěním auta problém neměl, ale kvůli manželce jsem pořídil dlouhou škrabku, aby dosáhla i doprostřed čelního skla.“ Web PortálProŘidiče pak varuje před odmetáním sněhu třeba rukávem bundy – hrozí poškrábání laku zipem apod.

škrábání auta iZdroj fotografie: Freepik
Pomůcky vybírejte tak, abyste auto nepoškodili a dobře se vám s nimi pracovalo

Jak pečovat o auto v zimě

Nezapomeňte také zimní směs do ostřikovačů pravidelně doplňovat. Některá vozidla její množství hlídají pomocí čidla a včas vás na nedostatek upozorní. U starších modelů však na ni musíte myslet sami. Kontrolujte i celkový stav vozidla. Zaměřte se především na stav baterie, jejíž účinnost se může při nízkých teplotách rychle zkracovat. Zvlášť pokud jezdíte jen krátké vzdálenosti a baterka se nestihne dobít.

Zajistěte si dobrý výhled

Základem bezpečné jízdy je mít neustále přehled o stavu vozovky a provozu kolem. Kromě toho, že musíte okna očistit od námrazy, věnujte čas také mytí jejich vnitřní strany. Proti jejich zamlžování vám skvěle poslouží brambora i šampon, jak jsme doporučovali již dříve na adbz. Díky tomu snížíte riziko nehody a cestu autem si tak budete moci mnohem více vychutnat, což můžu potvrdit i z vlastní zkušenosti.

Jak odmrazujete auto v zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články