I bez soli se dá zbavit ledovky a sněhu. Bezpečný chodník zajistí také materiály, které jsou šetrné k přírodě
Během zimy dochází často k zamrzání chodníků a větších prázdných ploch. Tyto jednoduché triky vás ochrání před možnými zlomeninami a naraženinami.
Obsah
Sníh je přirozenou součástí zimy. Jakmile však začne padat, mnoho lidí se potýká s nepříjemnými problémy, jako je například zamrzání chodníků či větších prázdných ploch. Pokud totiž majitel pozemku neodhrne první vrstvu napadaného nánosu včas, může pod ním dojít ke vzniku ledu, který je pro pohyb velmi nebezpečný. Pokud se však již na vašem chodníku nebo obecně pozemku námraza objevila, můžete vyzkoušet tyto jednoduché triky, které vám ji pomohou snadno a rychle odstranit.
Odklízení sněhu se nevyhnete
Pokud nemáte vyhřívaný chodník, máme pro vás velmi špatnou zprávu – odhrnování sněhu se bohužel nevyhnete. Je velmi důležité, abyste začali včas, protože pokud první vrstva zamrzne, bude to pro vás mnohem těžší. V praxi to může například také znamenat, že budete muset během dlouhého sněžení odhrnovat až 6krát denně. Má to však i světlou stránku, protože při odklízení sněhu lze spálit až 600 kalorií, takže se jedná o prospěšnou aktivitu. V dnešní době jsou navíc k dispozici teleskopické lopaty, s nimiž je velmi snadná manipulace.
Podle většiny domácích kutilů se však levné lopaty často zlomí a snadněji opotřebují, a proto je lepší zakoupit si kvalitnější kus. Ten může být vaším věrným společníkem až desítky let a práce s ním bude mnohem snazší – po letech praxe vám určitě padne do ruky a bude pro vás snadné s takovou lopatou pracovat. Pokud musíte pravidelně odklízet sníh z velkých ploch, můžete si také pořídit sněhovou frézu, která vám ušetří čas, námahu, a navíc bude práce hotová rychleji než při sekání trávníku.
Posypání chodníku vhodným materiálem
Druhým krokem pro ochranu před sněhem je posypání chodníku vhodným materiálem, který zamezí jeho dalšímu hromadění a následnému vzniku námrazy. Existuje opravdu mnoho možností, které můžete vyzkoušet, ale většina lidí volí sůl. Ta je ovšem považována za velmi znečišťující látku, která poškozuje stromy a rostliny, přestože se později rozpustí se sněhem. Kromě toho každý, kdo má psa, určitě ví, jak moc mu sůl dráždí tlapky, takže pokud můžete, rozhodně se používání soli vyhněte.
Kromě soli tak můžete použít například dřevní štěpky, které nemají žádné negativní účinky na životní prostředí, ale vyjdou vás také na více peněz. Dobrým a zároveň levnějším řešením je pak také použití písku, který je sice méně účinný, ale ničemu neškodí a seženete ho téměř všude. Pokud vám pak nevadí šedá barva, můžete také na nahromaděný sníh či námrazu rozsypat popel z kamen na dřevo nebo piliny. Jedná se o velmi účinné materiály, které váš chodník udrží bezpečný.
Rozhodně nepoužívejte kapaliny
Na trhu se v poslední době také čím dále častěji objevuje směs jemného štěrku, která je takovou inovativní silniční solí. Dokáže totiž účinně odstranit veškerý sníh ze silnice, a to během několika minut, přičemž obsahuje mnohem méně škodlivých látek, které prosakují pomaleji než sůl. Dejte si však pozor před zbytečným stříkáním chemikálií na svůj pozemek – při teplotách pod mínus pět stupňů Celsia totiž mohou snadno zamrznout a způsobit tak spíše více škody. Věnujte také pozornost skladování protiskluzových materiálů, které by měly být vždy na suchých místech.