Co dělat, když se pes nebo kočka ztratí: Kynolog radí podniknout 7 kroků, aby se mazlíček našel zavčasu

Pokud se vám ztratí pes nebo kočka, musíte konat včas. Tyto důležité kroky vám pomohou, abyste svého milovaného mazlíčka našli co nejdříve.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každým rokem se ztrácí tisíce domácích zvířat a pravděpodobně ani vás nepřekvapí, že se nejčastěji jedná především o psy a kočky. Pokud tedy některého z nich vlastníte i vy a chcete mít jistotu, že v případě nouze budete vědět, jak zakročit, držte se rad kynologa. Podle něj byste rozhodně měli znát těchto 7 důležitých kroků. Každý z nich vám totiž dokáže pomoci najít co nejrychleji zatoulané zvíře, aniž byste museli utrácet příliš mnoho peněz. 

1) Zavolejte na psa přívětivým hlasem 

Pokud jste se před chvílí procházeli se svým psem po okolí vašeho bydliště, ale z ničeho nic utekl, zkuste na něj nejprve zavolat, a to přívětivým hlasem (nebojte se také použít jeho oblíbená slova, například nějaké jídlo). Nezapomínejte také, že aby měl chuť se vrátit, měli byste být klidní a zbytečně se nerozčilovat – žádný pes se přece nechce vrátit k páníčkovi, na kterém jsou znát známky agrese.

2) Neopouštějte místo, kde se váš mazlíček ztratil 

Jakmile si všimnete, že se váš mazlíček ztratil, neopouštějte místo, kde k tomu došlo. S velkou pravděpodobností se totiž po chvíli vrátí zpět, protože mu dojde, že on postrádá vás. Pokud však musíte z nějakého důvodu odejít, nechte za sebou alespoň nějaké své věci (nejlépe oblečení) a snažte se co nejdříve vrátit. Je totiž pravděpodobné, že tam na vás váš pes nebo kočka bude čekat. 

iZdroj fotografie: Pxhere

3) Zavolejte policii 

V případě, že již čekáte opravdu dlouhou dobu (déle než hodinu a půl) a nevíte si rady, jak postupovat dále, raději zavolejte policii. Pokud se váš mazlíček ztratil v lese, tak i místní myslivce. Tímto způsobem předejdete jeho nechtěnému zastřelení nebo v případě jeho nálezu převozu do útulku. Navíc bude vaše ztráta v povědomí vašeho okolí. 

4) Kontaktujte Národní registr majitelů zvířat 

Abyste měli jistotu, že se vám váš mazlíček vrátí vždy v pořádku, můžete mu také nechat aplikovat čip. Právě ten pak bude v Národním registru majitelů zvířat, který vám může pomoci ztraceného psa či kočku najít. Ihned po ztrátě proto zavolejte na příslušné číslo a nahlaste váš případ.  

5) Hlídejte svůj domov 

Pokud se vám ztratil mazlíček, a to ať už venku, nebo doma, zkuste se podívat po své domácnosti, zda se někde neskrývá. Projděte veškeré skříně, garáže, kůlny, auta, sklep nebo také podkroví, abyste si mohli být jistí, že je pryč. Můžete si s sebou při pátrání vzít také jeho oblíbené pamlsky, abyste ho nalákali zpět k vám. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Využijte sociální sítě

Vašeho psa nebo kočku vám mohou pomoci najít přátelé, rodina nebo známí. Rozhodně proto jeho ztrátu v případě potřeby oznamte na všech vašich sociálních sítích. V příspěvku by mělo být několik fotografií ztraceného zvířete, datum a oblast, kde jste jej naposledy viděli, informace o jeho povaze (je přátelský, nebo agresivní?) a vaše kontaktní údaje včetně telefonního čísla. Nezapomeňte také příspěvek sdílet v různých skupinách z vašeho okolí. 

7) Vyrobte plakáty

V případě, že nepomáhají ani sociální sítě, můžete si vytisknout papírové plakáty a rozvěsit je po vašem okolí. Rozhodně opět nezapomeňte popsat svého psa, včetně všech jeho netypických znaků, aby jej potenciální nálezce rozeznal. Abyste se navíc ujistili, můžete nabídnout za jeho nalezení odměnu. 

Jak tyto tipy pomohly vám?

Zdroj: Tractive
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články