Lednová příprava zahrady na jaro. Tyto věci musíte udělat
adbz.cz » Hobby » Jak se v lednu starat o zahradu, aby byla připravená na jaro? Ideální je začít prořezáním keřů a ovocných stromů

Jak se v lednu starat o zahradu, aby byla připravená na jaro? Ideální je začít prořezáním keřů a ovocných stromů

Ani v lednu není radno s pracemi na zahradě příliš otálet. Právě nastává ideální období k přípravě ovocných stromů a keřů na další sezonu.

strom strihani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přestože se většina rostlin v lednu nachází ve vegetačním klidu, péči o ně byste ani tak neměli příliš zanedbávat. Naopak jsou podle informací na webu iReceptář přívětivé zimní dny vhodnou dobou k prořezávání keřů a ovocných stromů. Díky tomu budou dřeviny na vaší zahradě skvěle prospívat a plodit velké množství zdravých a výtečných plodů. Navíc máte příležitost dohnat úkony, které jste v předešlém roce nestihli.

Začněte s přípravou 

Sotva se starý rok překlopí do nového, mnoho zahradníků a pěstitelů vyráží ven zkontrolovat stav rostlin v zahradě a zahájit novou sezonu. V tuto dobu je dobré rozplánovat si budoucí výsev a výsadbu, a podle toho objednat nebo nakoupit potřebné materiály, sazenice a semena. Některé trvalky a odolné letničky navíc lze sázet už v lednu a únoru, jak jsme psali již dříve na adbz.

Ukliďte, co je třeba

Slunečné lednové dny vyloženě lákají k úklidu zahrady a její přípravě na jaro. Svou péči nezapomeňte věnovat také zahradnickému nářadí, květináčům a dalším pomůckám, jak jsme zmiňovali už v dřívějším příspěvku na adbz. Nezapomeňte také na skleník, jehož vnitřní prostor snadno zbavíte starých rostlinných zbytků a připravíte tak půdu na další výsadbu, jak doporučuje i naše čtenářka Ivana F. ze Strakonic: „Když skleník nestihneme připravit na konci sezony, využíváme k tomu leden nebo únor a krátíme si tím čekání na jaro.“

hrabání půdy
Zdroj fotografie: Pixabay
Nezanedbávejte v lednu svou zahrádku. Tyto dny jsou ideální k přípravě na další sezonu.

Prořežte dřeviny

Než se ovocné stromy a keře na vaší zahradě začnou probouzet, je nejvyšší čas jejich větve prořezat. Tímto krokem jejich koruny provzdušníte a podpoříte vývoj nových výhonků a následně i výměnu vzduchu a lepší přísun slunečního světla. Řezy provedné v lednu se rychle zacelí a rostliny mají ještě dostatek času k potřebné regeneraci. Snížíte také riziko ztráty velkého množství mízy, protože teče mnohem pomaleji.

Jak prořezávat dřeviny v lednu

Než se pustíte do práce, zkontrolujte předpověď počasí. Teploty mohou být nízké, avšak vybírejte si suché a slunečné dny. Ideální by bylo, aby ani v následujících dnech nezačalo sněžit. Řezem pak odstraňte všechny suché a poškozené větve. Podle ZahrádkářskéPoradny se vyplatí také ošetřit kmeny proti přehřátí a poškození mrazem. My se je letos rozhodli obalit a jsme zvědaví na výsledky.