Výsevní kalendář sazenic na leden 2024. Důležité je zachovat pořadí
adbz.cz » Hobby » Výsevní kalendář sazenic na leden 2024: Začátek měsíce je vhodný pro pokojové rostliny a konec pro mrkve a cibuli

Výsevní kalendář sazenic na leden 2024: Začátek měsíce je vhodný pro pokojové rostliny a konec pro mrkve a cibuli

Zanedbávat vliv měsíce na vývoj a růst rostlin se rozhodně nevyplácí. Zjistěte, na co se zaměřit na začátku měsíce, abyste si zajistili bohatou úrodu.

sazenice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak silně měsíc působí na vodu, ví už téměř každý. Jen málokdo si však uvědomuje jeho vliv i na další složky v přírodě. Podle jeho jednotlivých fází si lze naplánovat různé práce na zahradě a podpořit tím vývoj a růst rostlin, nebo naopak zamezit rozrůstání plevelných rostlin, jak potvrzují i informace na webu iReceptář. Podle lunárního kalendáře byste leden 2024 měli věnovat pokojovým rostlinám, cibuli a mrkvi.

Jak na zahradničení v lednu

Obecně se první měsíc v roce doporučuje vyhradit přípravě zahrady na další sezonu. Ideální čas nastává především pro prořezávání ovocných stromů a keřů, o čemž jsme psali už dříve na adbz. Nedočkaví pěstitelé však mohou začít s klíčením semen na parapetu, aby měli na jaře připravené silné a zdravé sazenice, které pak stačí jen přesadit na vhodné místo.

První lednový týden

Hned po novém roce se vyplatí zaměřit na pokojové rostliny, které si zaslouží přesadit do většího květináče nebo alespoň vyměnit starý substrát za nový. V následujících dnech pak lze postupně do skleníku vysévat tuřín, řepu, mrkev. Ke konci týdne pak přichází na řadu některé bylinky a podle webu HomeBydlení i okrasné trvalky. Které druhy se k lednové výsadbě hodí nejvíce, si můžete přečíst v předchozím příspěvku na adbz.

Druhý lednový týden

V tuto chvíli je dobré na parapet vysadit cibuli a česnek a venku věnovat péči dřevinám. V době novoluní, tedy od 10. do 11. ledna, dopřejte rostlinám odpočinek. Později pak nechte klíčit semena, hnojte půdu a mulčujte, kde je třeba. Dny po novoluní jsou tzv. neplodné dny, kdy není vhodné cokoliv vysévat nebo sadit do půdy, což mi vždy vtloukala do hlavy i má babička.

výsev semen
Zdroj fotografie: Freepik
Řiďte se lunárním kalendářem a rostliny na vaší zahradě budou po celý rok skvěle prospívat.

Třetí lednový týden

V druhé polovině měsíce můžete pokračovat s výsevem některých druhů ovoce a zeleniny do skleníku. Ideální čas nastává především pro meloun, okurky, špenát, celer nebo bazalku. I na parapet lze vysét léčivé bylinky a oblíbené koření. Ke konci týdne lze do skleníku vysévat také rajčata a fazole. Pro jiné druhy není toto období ještě příliš příznivé.

Čtvrtý lednový týden

Až do úplňku pokračujte se skleníkovým výsevem. Tuto dobu je možné využít také k výsadbě nových ovocných stromů, pokud je počasí příznivé. V den úplňku si opět od zahradničení odpočněte. Do konce měsíce pak přesaďte cibuloviny. Pokud budete postupovat podle těchto doporučení, úspěch vás zaručeně nemine, jak potvrzuje i naše čtenářka Dana T. z Příbrami: „Od té doby, co si práce na zahradě plánuju podle lunárního kalendáře, se mým rostlinám skvěle daří a úroda je každý rok bohatší.“