Proč je třeba rajčata v létě pravidelně prořezávat | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Až trojnásobná úroda rajčat než loni: V červenci a srpnu je potřeba trocha péče navíc, ale nebudete litovat

Až trojnásobná úroda rajčat než loni: V červenci a srpnu je potřeba trocha péče navíc, ale nebudete litovat

Rajčata patří k nejčastěji pěstovaným zeleninám. Najdete je snad v každé užitkové zahradě. Je tomu tak proto, že vlastnoručně vypěstované rajče má lepší chuť, než rajče z obchodu.

uroda rajcat kyblik
Zdroj fotografie: iStock

Pěstování rajčat není příliš náročné, je však třeba dodržet několik zásad. Tou první je, že každé tyčkové rajče potřebuje oporu. Stačí dřevěná nebo kovová tyč, ke které rostlinu opatrně přivážete. Praktické jsou kovové spirály. Rajčatům se dobře daří, když je hlína okolo nich zamulčovaná. Znamená to pokrýt ji organickou hmotou, která udrží v hlíně více vláhy a v noci více tepla. Při zalévání by se voda neměla dostat k nadzemní části rostliny, tím se snižuje možnost onemocnění rostliny plísněmi.

Proč je třeba vylamovat postranní výhony

Každý zkušený zahrádkář ví, že u rajčat je nutné vylamovat postranní výhony (zálistky), aby se zajistila bohatá úroda. Tyto výhony totiž rostlinu zbytečně zahušťují a berou jí sílu pro nasazování květů a tvorbu plodů. Pouze keříková rajčata se nevylamují. Běžné tyčkové rajče by mělo mít jeden nebo dva výhony. Zbytečné výhony se vylamují jednou za dva až tři dny.

pestovani rajcat
Zdroj fotografie: Pixabay

Dávejte pozor na spodní listy rajčat

U spodních listů rajčat je zapotřebí bedlivě sledovat, aby se nedotýkaly půdy. Usnadnilo by to přístupu škůdců a plísním na rostlinu. Proto tyto listy raději odstraňte pryč. Zbavujte se také nemocných a zažloutlých listů. Díky tomu bude rostlina zdravější a méně náchylná na onemocnění.

Kolik pater květů na rostlině ponechat

Když se rajčatům daří, tak na květ nasazují stále. Pravdou ale je, že je-li pater plodů více, tak v našich podmínkách nestihnou dozrát. Proto je dobré ponechat na rostlině jen pět pater. Pokud roste v chladnějším podnebí, tak stačí patra čtyři. Naopak v teplejší krajině lze nechat rajče vyrůst až do 6 nebo 7 pater.

Jaká je vaše rada začínajícím pěstitelům rajčat?

Pokud si nejste jisti, kde zálistky najdete, prohlédněte si toto video

Zdroj: Bhg